Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Věděli jste o vybraných firmách, že...

1) Coca Cola

Coca Cola byla zapojena do vraždy 8 šéfů odborových organizací a do mučení dalších svých pracovníků v Kolumbii od roku 1998. Takovéto zacházení se svými vlastními zaměstnanci přesahuje obecně uznávané lidské hodnoty. (Zdroj: “Kolumbijská Coca Cola čelí obvinění z vraždy”, Stefan Ambruster, BBC News, 4.4.2003)

Coca Cola využívala dětské pracovníky při výrobě reklamních fotbalových míčů v Pákistánu. (Zdroj: The Global March against Child Labour - Zpráva o dětské práci ve výrobě fotbalových míčů v Pákistánu, Květen 2002)

Coca Cola ohrožuje ekonomiku venkovských oblastí v rozvojových zemích. Odčerpává vodu z místních podzemních zdrojů, což způsobuje nedostatek vody pro obyvatele vesnic, farmáři nemají čím zavlažovat své pozemky, vysychají studny… atd. Také se díky odpadu produkovanému v továrnách Coca Coly zvyšuje toxicita vody. Vesnickým komunitám díky nedostatku a kontaminaci cenné vody hrozí nebezpečí, že nebudou schopny uživit své rodiny. (Zdroje: CorpWatch India, Nityanand Jayaraman, 28/05-02; BBC)

Zneužíváním svého dominantního postavení na trhu likviduje menší výrobce nápojů a tím dochází k monopolizaci trhu s nápoji – již dnes ve většině restaurací nelze koupit jiné nápoje než od firmy Coca Cola.


2) Philip Morris a Kraft Foods (Altria Group)

Společnost Philip Morris je jedním z deseti největších přispěvovatelů Bushovy administrativy, zde má firma také velmi úzké napojení na vládní kandidáty a vrcholové poradce Bílého domu. (Zdroje: Coopwatch - New Boycott Bush Website, USA: Bush Cabinet Ties to Tobacco Lobby, Bush Administration Tobacco Industry Ties; www.BoycottBush.net)

Společnost Philip Morris utrácí více za reklamy o svém humanitárním projektu než za samotný projekt. (Zdroj: Coopwatch - Philip Morris: Killing to Make a Difference)

Kraft foods je mezi společnostmi, které financují dvě největší politické strany v USA. V roce 2002 zaplatila stranám 3,8 milionu usd (23% demokratům a 77% republikánům).

Kraft foods se účastní WEF (World Economic Forum), organizace, která pořádá setkání nadnárodních koncernů a zástupců nesilnějších států světa. Tato setkání určují politiku ekonomických opatření, které je třeba prosazovat v zájmu nadnárodních společností. Obvykle se odehrávají ve švýcarském Davosu.

Kraft foods figuruje mezi firmami, které jsou, podle časopisu "Earth Island Journal" spojené s dětskou prací na kakaových plantážích v Západní Africe. Časopis cituje anketu „Institute of tropical Agricolture“ z roku 2002 realizovanou v Pobřeží Slonoviny, Kamerunu a Ghaně.

Kraft foods byla v roce 2002 na seznamu dodavatelů armády USA. V 1998 byla dodavatelem armády Francie.

(Zdroj: http://www.kisanji.org/?gr=articoli&aid=16&pid=68)

Společnost Kraft Foods si najala lobby proti zákonu o etiketách s názvem "nezneužíváme dětské otroky". (Zdroj: Coopwatch - US: Chocolate Firms Fight 'Slave Free' Labels)

Společnost Kraft Foods má speciální program pro vojáky, kteří dostávají slevy na produkty značky Kraft. (Zdroj: KraftMilitary.com)

 

3) Procter & Gamble

P & G je každoročně na špici seznamu hlavních dodavatelů pro Pentagon. Profituje tak z válek, které USA vedou v různých částech světa. Jen v letech 1998-2003 vydělala tato společnost z obchodu s Pentagonem přes 1.325 miliónů dolarů. V posledních dvou letech to dělá částku 500 miliónů dolarů. (Zdroj: Organic Consumers Association)

P & G byl mezi korporacemi, které kritizovalo hnutí Greenpeace pro odmítání evropského zákonu o regulaci škodlivých chemikálií obsažených ve spotřebních domácích produktech. (Zdroj: Co-op America)

P & G byl obviněn z nelegálního prodeje Pringles Snack Chips obsahujících geneticky modifikované brambory do indických supermarketů, aniž požádali o povolení. Test provedený v nezávislé laboratoři- Hong Kong DNA- potvrdil, že chipsy, které vyráběli a dováželi do Indie z USA, obsahovaly ingredience vyrobené ze dvou typů rezistentních geneticky upravených brambor vytvořených společností Monsanto, které dosud nebyly schváleny pro lidskou spotřebu. (Zdroj: Co-op America)

Vědci z University of Massachusetts Amherst označili společnost P & G jako 52. největší korporaci ve znečišťování ovzduší v USA s přibližně 175 tunami toxických chemikálií, které každoročně uvolňuje do ovzduší. Podrobnější studie odhalila, že zahrnují manganaté složky, sírany, epichlorhydriny a brom. P & G delší dobu vypouštěl až 200 milionů litrů kontaminované vody denně do řeky Fenholloway na Floridě. (Zdroje: Political Economy Research Institute; Vegaplanet)

P & G odmítá ukončit testování svých produktů na zvířatech a odmítá i fakt, že tyto testy nejsou ze zákona vyžadovány a že existují mnohem spolehlivější a lidštější metody. Podle odhadů používá na pokusy každoročně 50 tisíc zvířat. (Zdroje: P&G Kills; MC Spotlight)

 

4) Další společnosti k bojkotu

Citigroup

Citigroup je pravidelný dárce administrativě USA. (Zdroj: Open Secrets)

Citigroup je firma, která investuje do zbrojního průmyslu a tyto investice stále zvyšuje. (Zdroj: United Nations Conference for Trade and Development - World Investment Report 2007)

GE (General Electric)

GE se podílí na armádních zakázkách, přispívá tak ke zbrojení. Vyrábí motory, elektronické a digitálních součástky do letadel, vozidel a lodí pro armádu a námořnictvo Spojených států a pro ministerstvo obrany Velké Británie. (Zdroj: GE Aviation)

GE vlastní 19 televizních stanic (lokální, federální i internetové televize). To jí umožňuje zásadním způsobem ovlivňovat dění ve společnosti ve svůj prospěch. (Zdroj: GE)

Johnson & Johnson s.r.o.

Výbor pro politické akce (Political Action Committee - PAC) společnosti Johnson & Johnson dal $542,000 federálním kandidátům ve volebním období 05/06 - 39% pro Demokraty a 61% pro Republikány. (Zdroj: Source Watch)

Johnson&Johnson používají toxické chemikálie – karcinogenní, teratogenní apod. a dělají testy na zvířatech. (Zdroj: Co-op America)

Chiquita

Historie působení Chiquita Brands International v Latinské Americe má mnoho černých míst. Ještě jako United Fruit Company (1871 - 1970) např. stála za převratem v Guatemale roku 1954, po kterém následovalo třicet let krvavé občanské války. (Zdroj: Aktuálně)

Dnes čelí Chiqita mnoha soudním žalobám a vyšetřování za používání nebezpečných, v USA a Evropě zakázaných, chemických hnojiv na svých středoamerických plantážích. Tyto chemikálie způsobují sterilitu a deformaci lidského plodu.

Naposledy v březnu roku 2007 byla společnost Chiqita usvědčena z toho, že darovala pravicové teroristické organizaci "AUC" 1,7 milionu dolarů. Tato organizace je na oficiální americké černé listině teroristů. Americký soud společnost Chiqita odsoudil k zaplacení 25 milionu dolarů pokuty.

Joe Hagin, viceprezident společnosti Chiquita pro obchodní záležitosti, byl také v roce 2000 členem volební komise G. W. Bushe.

(Zdroje: Co-op America, Akt-info, GeoCities)

Pepsi Cola

PepsiCo a Coca Cola lobovaly v Kongresu USA za to, aby omezil financování Světové zdravotní organizace (The World Health Organization) poté, co WHO vydala zprávu o dopadech stravy s vysokým obsahem cukru na lidské zdraví. (Zdroj: Denise Commane a Eric Toussaint, 11. března, 2004)

V Indii se v nápojích Coca Cola a Pepsi našlo 30krát více pesticidů, než povolují evropské standardy. Soud rozhodl, aby množství pesticidů bylo zmíněno na etiketách lahví. (Zdroj: Zpráva The Joint Committee o hladině pesticidů a bezpečnostních standardů pro nealkoholické nápoje, ovocné džusy a ostatní nápoje. - Indický parlament 27. ledna 2004, Centrum pro vědu a životní prostředí, India and Pesticide Action Network/PAN)

McDonald’s

Destrukce životního prostředí: Podle organizace Greenpeace, časopisu Guardian, Today a BBC Mc Donald’s přispívá k ničení deštných pralesů. Lesní plochy jsou přeměňovány na pastviny pro hovězí dobytek, jehož maso je součástí skoro každého sendviče McDonald’s. Navíc každé jídlo u McDonald’s je zabaleno do papírového nebo plastového obalu, který se ihned po použití vyhazuje. Těmito věcmi McDonald’s přispívá k ničení deštných pralesů a zvyšuje množství světového odpadu. Přesto se McDonald’s stále prezentuje jako firma přátelská k životnímu prostředí.

Lékaři tvrdí, že McDonald’s prodává tučné jídlo, které způsobuje rakovinu, srdeční potíže, obezitu a cukrovku. McDonald’s říká, že vědecký výzkum je nekompletní, a že jejich jídlo může být součástí vyváženého jídelníčku.

Nespravedlivé zacházení se zaměstnanci: McDonald’s zaměstnává více než milion mladých lidí po celém světě. Studenti dostávají nízký plat za práci, kterou odvedou, stěžují si na diskriminaci, nedostatečná práva, málo přestávek a špatné bezpečnostní podmínky. (Zdroj: Bringster)

Některé reklamní kampaně McDonald’s jsou neetické. Např. na Floridě děti dostali svá vysvědčení v obálkách, na kterých byl Roland McDonald slibující Happy Meal zdarma pro studenty s dobrými známkami,chováním a docházkou. Podle Kampaně za nekomerční dětství (The Campaign for Commercial-Free Childhood), organizace, která se snaží chránit děti před záporným vlivem marketingu, Happy Meal obsahuje až 710 kalorií, 28g tuku a 35g cukru. (Zdroj: Chicago Tribune)

KFC (Kentucky Fried Chicken)

Kampaň "Kentucky Fried Cruelty" a organizace pro ochranu zvířat PETA upozorňují na kruté zacházení s drůbeží, chovanou pro řetězec fast-food restaurací KCF.

Dodavatelé chovají drůbež v přeplněných místnostech. Podporují jejich výživu drogami, takže kuřata vyrostou tak velká, že nemohou ani chodit, a tak si často zlámou nohy nebo křídla. V útlém věku jim ucvakávají zobáčky, což se dá srovnat s bolestí, kterou by člověku způsobilo useknutí prstu. Při porážce podřezávají kuřatům krky a potom je hodí do nádrže s vařící vodou, přičemž jsou kuřata často ještě naživu. Pokud by takto někdo zacházel s kočkami, psy, prasaty nebo kravami, jednalo by se o překročení zákona na ochranu zvířat.

KFC přes upozornění mnoha ochránců práv zvířat odmítá učinit kroky, které by zlepšily zacházení s drůbeží. V roce 2004 se duchovnímu vůdci Tibetu Dalai Lamovi prostřednictvím otevřeného dopisu podařilo zabránit tomu, aby KFC otevřelo své restaurace v Tibetu. Kampaň "Kentucky Fried Cruelty", která vyzývá k bojkotu KFC, má podporu řady populárních osobností jako je právě Dalai Lama, Sir Paul McCartney, Pamela Anderson a další. Více informací na

(Zdroj: Kentucky Fried Cruelty; BBC - Delight over KFC Tibet decision; Dalai Lama Appeal; PETA Archive: KFC)


« zpět

Související

Burianův den žen - Ivona Novomestská

Burianův den žen - Ivona Novomestská

26.2.2008 - Z domova
Ivona Novomestská, členka humanistického hnutí a mluvčí iniciativy Ne základnám v pořadu české televize Burianův den žen: VIDEO K VIDĚNÍ »...
Celý článek »

Chcete být informováni
o kampani Síla nenásilí?