Dokument Světového pochodu
Kudy se vydá Česká republika?
Systém národní obrany byl snem USA ještě za dob Reaganových: jde o štít, který by měl zjišťovat a zneškodňovat případné nepřátelské rakety s jadernými náložemi. Jelikož v něm nešlo o obranu Evropy, ale o obranu národní, byl koncipován mimo rámec NATO. Aby USA mohly konečně realizovat svůj systém národní obrany, kontaktovaly v roce 2002 vlády České republiky, Polska a Maďarska.
V roce 2004 Evropská komise zjistila, že John Bolton, státní tajemník USA, zahájil tajná jednání s vládami zmíněných států. Tato jednání výrazně narušila vztahy mezi „starou“ a „novou“ Evropou. Bylo jasné, že se USA snaží rozdělit Evropu a posílit svůj vliv na nejpoddajnější vlády. V zemích západní Evropy, především v Německu, mají tamní vlády s přítomností amerického vojska velké problémy a tento důležitý projekt počítající s raketovými základnami a pokročilým radarovým systémem na jejich územích budovat nelze. Bylo tedy třeba obrátit se na země bývalé Varšavské smlouvy a s využitím někdejší averze vůči Rusku přesvědčit jejich vlády i tamější obyvatele o užitečnosti protiraketového systému.
V srpnu 2006 obrátila pozornost české veřejnosti k tomuto utajovanému tématu iniciativa Ne základnám. Projekt poté „objevil“ i zbytek Evropy a navíc vešlo ve známost, že americký projekt je ve skutečnosti ještě mnohem širší, že USA chtějí nové vojenské základny zřídit i v dalších zemích: v Bulharsku, na Ukrajině, v Bělorusku a dokonce i v Africe a Austrálii, na posilování a rozšiřování už existujících základen nehledě.
Proti jejich záměru se demonstruje v různých evropských zemích i před tamními českými ambasádami. Evropské sdělovací prostředky českému protestnímu hnutí věnují značnou pozornost, zatímco uvnitř této země se o něm v médiích psát
a mluvit přestává. Do Iniciativy Ne základnám dokonce pronikají osoby, které se snaží hnutí rozdělit. Česká vláda takový rozsah protestů nečekala, zaskočil ji a reaguje na něj podle receptu předešlého režimu, chce nesouhlas umlčet. Kdo nesouhlasí s její politikou, je označen za komunistu a je mu zamezen přístup do médií. Není čemu se divit, současná vláda se drží u moci jen díky nezelené politice zelených a díky dvěma sociálně demokratickým přeběhlíkům, kteří nečekaně změnili postoje a stočili se z leva do prava.
Svět na americké „hvězdné války“ pohlíží s obavou. Narůstá mezinárodní napětí, obnovují se závody ve zbrojení. Kampaň Evropa pro mír se zrodila právě z nutnosti zamezit jaderné katastrofě. Evropa by se díky své konkrétní mírové politice měla stát vzorem a příkladem pro zbytek světa. Řecko, Island, Dánsko i Kanada už USA vrátily atomové zbraně, které se nacházely na jejich území, aniž by to mělo pro jejich členství v NATO nějaké důsledky. Odmítnutí radaru občany České republiky by tak bylo dalším vyjádřením nesouhlasu s jaderným zbrojením a významným signálem míru pro celý svět.
« zpět