Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Erazim Kohák

KohákFilozof, emeritní profesor Boston University a Univerzity Karlovy v Praze.

Nechci základny

Jde mi o bezpečnost Evropy, a tu může zaručit jen bezpečný svět. Údajné ohrožení dalekonosnými raketami náleží spíš do sci-fi nebo do stihomamu. V opravdovém světě představuje jedno velké nebezpečí pro Evropu obnovení studenoválečné konfrontace po zuby ozbrojených bloků, ať je demarkační čára mezi nimi kdekoliv. Bezpečí představuje svět, ve kterém žádná velmoc nemá nikde předsunuté posádky. To je jediný bezpečný svět i pro Spojené státy a Rusko. Pokud bychom přijali cizí základny na své půdě, podporovali bychom (studeno)válečnou mentalitu. Odmítnutím přispíváme k budování mírového světa, ve kterém budou američtí vojáci jen ve Spojených státech, ruští vojáci jen v Ruské federaci a jen evropští vojáci v Evropské unii.

Druhé naléhavé ohrožení představují klimatické změny, či přesněji, velké demografické přesuny, ke kterým povedou. Proti milionům bědných, kteří prosí o vodu, o přežití, nás neubrání rakety. Ty nás neubrání ani proti údajným teroristům. Astronomické zbrojení, které Spojené státy odůvodňují teroristickou hrozbou, odčerpává pozornost i zdroje od skutečného nebezpečí klimatických změn. Těm je třeba se věnovat. I proto odmítám cizí základny na evropské půdě.

A za třetí, o dočasném rozmístění spřátelených armád víme své. Nechci cizí vojáky v české zemi, nechci, nechci. Nebránili jsme se v roce 1938, nebránili jsme se v roce 1968. Tentokrát se musíme bránit, abychom se jednou mohli podívat svým vnukům do očí! NE základnám!


« zpět

Chcete být informováni
o kampani Síla nenásilí?