Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Prohlášení

Humanisté aktivní v boji proti radaru Jan Tamáš a Jan Bednář drží od úterý 13.5.2008 11:00 časově neomezenou protestní hladovku proti plánovanému umístění vojenské základny USA na území ČR. Zde je prohlášení vydané během zahájení hladovky:

Již téměř dva roky se řada členů a příznivců Humanistického hnutí věnuje nenásilnému boji proti umístění vojenské základny USA na území České republiky. Za toto období jsme vyzkoušeli téměř vše – od demonstrací, přes petici, mezinárodní konference, nejrůznější happeningy až po debaty v řadě evropských zemí i v samotných Spojených státech. Elektronickou petici proti radaru na adrese www.NechciRadar.cz podepsalo už přes 76 tisíc lidí. Podle posledního průzkumu agentury Median uveřejněného koncem minulého týdne je i nadále 65% Čechů proti radaru.

Bohužel Česká vláda však i nadále nebere ohled na názor většiny obyvatel této země, pokračuje v jednáních a podpis smluv o opětovném pobytu cizích vojáků na našem území je na spadnutí. To vše přesto, že systém Národní raketové obrany USA má řadu kritiků jak mimo Spojené státy, tak i v USA samotných. Mezi odpůrci plánované vojenské základny jsou například i členové kongresu Spojených států.

Zapojením do tohoto nebezpečného plánu současné odcházející vlády USA bychom nejen udělali z Česka terč, ale přispěli bychom tak ke zvýšení mezinárodního napětí v Evropě a potenciálně ke vzniku otevřeného mezinárodního konfliktu s Českou republikou v jeho středu.

V této souvislosti se také již objevila kritická stanoviska některých zahraničních organizací hovořících dokonce o vojenské okupaci České republiky Spojenými státy.

Problém plánované vojenské základny USA však pro nás není jen tématem mezinárodní bezpečnosti, vnímáme ho také jako téma demokracie. Jde o to, zda dopustíme, aby opět v naší zemi rozhodovala malá skupina vysokých politiků o většině obyvatel a v rozporu s tím, co si tito obyvatelé přejí. Tato situace nám bohužel až příliš připomíná poměry před rokem 1989 a tam se rozhodně nechceme vracet!

Jak plánovaná výstavba vojenské základny USA na našem území, tak ohrožení demokracie v naší zemi nás vedou k rozhodnutí zahájit dnes časově neomezenou protestní hladovku. Jejím cílem je poukázat na nebezpečný trend vývoje v naší zemi v posledních dvou letech a zabránění menšině politiků v prosazení jejich plánu proti vůli většiny obyvatel.

V hladovce budeme pokračovat do té doby, dokud nedostaneme jasný signál, že jednání o radaru budou ukončena, že o tomto tématu bude vyhlášeno celostátní referendum, nebo dokud nezačne probíhat skutečná otevřená demokratická diskuze na toto téma.

« zpět

Chcete být informováni
o kampani Síla nenásilí?