Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Jan Neoral

NeoralStarosta obce Trokavec, jeden ze zakladatelů Ligy starostů proti radaru.

Brdské lesy jsou jedním z mála míst v republice, kde příroda není ještě příliš poznamenána civilizací. Sem, přímo mezi vesnice, plánuje naše vláda umístit radarové monstrum USA.  Podobné věci patří do liduprázdné krajiny.

Vláda s občany nejdříve vůbec nekomunikovala, jen oznámila, že tu radar bude a hotovo. Občanům lhala a uváděla vymyšlené informace. O jeho výkonu tvrdila postupně, že bude jako silnější žárovka (!), pak jako sportovní auto, pak 170 kW a nakonec přiznala výkon řádově několik desítek MW.

Dnes už se ví, že v paprsku za anténou to budou řádově stovky GW. Výkon, schopný ublížit živému organismu - a na velkou vzdálenost i ničit elektronická zařízení letadel.

Politikům koalice vůbec nejde o službu společnosti, službu lidem, aby lidé mohli žít v bezpečí. Nejde jim o zodpovědnost za velmi závažná rozhodnutí ve prospěch státu a lidí. Jde jim o  prosazení úmyslu postavit tu radar, proti vůli většiny národa.

Proti bilaterárnímu obrannému systému v Evropě, radaru a antiraketám je převážná většina občanů České republiky, světoví politici (panu premiéru Topolánkovi to v posledních dnech jasně řekl i francouzský prezident), významní světoví vědci, američtí přední fyzici, sociálně demokratické strany v zemích Evropy, umělci, filozofové, ale i někteří američtí politici, senátoři a kongresmani - jen naše vláda, přesněji řečeno pár nepříliš moudrých a vlastně směšných politiků okolo pana premiéra razí názor, že se všichni mýlí, jsou dezorientováni, potažmo slouží komunistům, bolševikům, Rusku, islámu, zbabělcům.

Vláda přehlíží názor občanů a nepřipouští argumenty odpůrců radaru, nastrkuje za sebe nejdříve tabákového lobbistu, a nyní i profesionální agenturu. Proto, aby se za ně mohla zbaběle schovat.

Proto je důležité spojit síly všech starostů, iniciativ, občanů, kteří nesouhlasí s novým ohrožováním míru v Evropě i ve světě, novým zbrojením, militarizací zemí i vesmíru. Nepřinese to nic dobrého - lži o nebezpečí z Íránu jsou jen průhlednou záminkou pro další  vstup Bushovy administrativy do Evropy.


« zpět

Chcete být informováni
o kampani Síla nenásilí?