Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Kate Hudson

Kate HudsonCampaign for Nuclear Disarmament (Kampaň za jaderné odzbrojení, Velká Británie).

Raketová obrana je věcí nás všech

České veřejné mínění je právem znepokojeno plány Spojených států umístit v České republice radar, který by byl prvkem systému jejich protiraketové obrany. Tento radar ale neochrání české obyvatelstvo. Naopak vás vystaví většímu riziku, protože se ocitnete v první linii budoucích amerických válek. V případě konfliktu se země stojící proti USA pokusí zničit zařízení americké protiraketové obrany, jakmile dojde k rozpoutání války.

Ve Velké Británii jsme si toho velmi dobře vědomi, protože jsme v úplně stejné situaci. Dvě britská zařízení již byla připojena k americkému systému: radar včasné výstrahy na základně Fylingdales a komunikační základna Menwith Hill. Nedávno jsme odhalili, že naše vláda jedná s americkou administrativou o umístění dalších částí amerického raketového systému ve Velké Británii.

Radar XBR, určený ke sledování dráhy raket, by mohl být postaven buď na některé z existujících amerických základen v Británii nebo na mobilní plošině v Severním moři podobné ropným plošinám. Podobně jako v Polsku se také znovu mluví o rozmístění antiraket tohoto systému ve Velké Británii. Navrhovaným místem je základna Lakenhealth ve východní Anglii, kde se nyní nachází 110 amerických atomových bomb. S antiraketami by se tato základna stala cílem útoku s katastrofálními důsledky.

Tyto spekulace vyvolávají v Británii velké pobouření. Většina veřejnosti je přesvědčena, že účast na systému americké protiraketové obrany vystavuje naši zemi většímu nebezpečí, a přeje si, aby parlament rozhodl po řádné debatě a pečlivě zvážil všechny důsledky. Momentálně se však rozhoduje za zavřenými dveřmi.

Společně s občany a členy parlamentu vedeme kampaň proti zapojení Británie do americké protiraketové obrany. Je to provokativní systém, který umožní Spojeným státům zaútočit na jiné země bez strachu z odvety. Destabilizuje mezinárodní vztahy, vyvolá další závody ve zbrojení a povede k nové studené válce. Usilujeme o Evropu a svět míru. Odmítáme tento systém a podporujeme českou kampaň proti němu. Nabízíme vám spolupráci a pomoc ve vašem úsilí.


« zpět

Chcete být informováni
o kampani Síla nenásilí?