Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Hvězdné války - jak souvisejí s radarem?

Ne_hvezdne_valky

V souvislosti s plánovaným americkým radarem v Brdech se často zmiňujeme o tzv. projektu "Hvězdných válek". O co jde v tomto projektu a jak souvisí s radarem? Proč proti Hvězdným válkám protestují lidé po celém světě?

Americký projekt „HVĚZDNÝCH VÁLEK” je plán militarizace vesmíru z doby studené války, který vznikl v 80. letech za prezidenta Reagana, ale nebyl realizován.

Po roce 2000 za prezidenta Bushe se změnil směr zahraniční politiky USA. Snahu o mírové řešení konfliktů a postupné odzbrojování vystřídaly války a s nimi spojené vysoké investice do zbrojení, které v posledních letech tvoří polovinu všech výdajů na zbrojení ve světě. Cílem USA je zajistit si naprostou vojenskou i ekonomickou převahu ve světě a nedovolit, aby sjedocená Evropa byla jejich silným protějškem.

Pod záminkou „boje proti terorismu” Bushova vláda oprášila také projekt Hvězdných válek. Jeho součástí je i radar, který má stát v Brdech.

Projekt Hvězdných válek není obranný, ale útočný systém, který s využitím zbraní, umístěných na zemi, na moři a ve vesmíru, zajistí USA vojenskou nezranitelnost, a tak jim umožní zaútočit na jakoukoliv zemi bez rizika protiúderu. To poruší rovnováhu sil ve světě a vyvolá reakce ostatních velmocí, což povede k obnovení závodů ve zbrojení. Proto Kanada v roce 2005 odmítla účast na projektu.

Umístění prvků tohoto systému v Evropě vrazí klín mezi Evropské země a zúčastněné státy včetně České republiky zatáhne do vojenské politiky USA, kterou nebudou moci ovlivňovat.

Název projektu Hvězdné války (Star wars) byl inspirován stejnojmenným legendárním filmem. Ve středu 18. června odpoledne jsme v pronajaté tramvaji projížděli Prahou, informovali kolemjdoucí o problematice radaru a zvali je na nedělní piknik na Kampě k celosvětové hladovce.

Zde si můžete stánhout informační letáček, který jsme rozdávali, a prohlédnout si fotografie z akce:
« zpět

Chcete být informováni
o kampani Síla nenásilí?