Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Příklady nenásilného boje

1/ KONEC RASOVÉ SEGREGACE V USA

1. prosince 1955 odmítá Rosa Parksová, černoška z Montgomery (v Alabamě), uvolnit místo bílému spolucestujícímu, jak to vyžadovaly pravidla rasové segregace. Paní Parksová byla zatčena. Černoši začali nenásilnou kampaň proti režimu segregace, kterou vedl reverend Martin Luther King. Po roce bojkotu byl tento zákon segregace v autobusech zrušen. Začíná proces integrace mezi černým a bílým obyvatelstvem. Je to výsledek, který byl rok předtím nemyslitelný.

http://zpravy.idnes.cz/zahranicni.asp?r=zahranicni&c=A051025_124710_zahranicni_nel

2/ KONEC APARTHEIDU V JIŽNÍ AFRICE

Tanzánský premiér Julius Nyerere 26. června 1959 na setkání v Londýně navrhuje založení “Hnutí pro bojkot”, které bylo v roce 1960 přejmenováno na “Hnutí proti apartheidu”. Začala vlna nespolupráce na celém světě. Kupovat jihoafrické zboží se stalo něčím “z morálního hlediska špatným”. Bojkot jihoafrických zboží se stává účinným nástrojem a byl jedním z prvních kroků, který vedl k ukončení režimu apartheidu.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Apartheid

3/ BRENT SPAR - ROPNÁ PLOŠINA FIRMY SHELL

V roce 1995 se uskutečnil mezinárodní bojkot firmy Shell, aby se zabránilo potopení ropné plošiny Brent spar v severském moři. Bojkot se rychle šířil a snížil zisky firmy Shell. Firma přistoupila na žádost, že plošinu nepotopí. Plošina byla rozebrána a části přemístěny do Norska.

http://www.greenpeace.org/czech/news/brent-spar-deset-od-v-t-zstv

4/ PRÁVA ZAMĚSTNANCŮ FIRMY DAL MONTE V KEŇI

V listopadu 1999 zveřejnilo sdružení „Centrum pro nový model rozvoje“ (www.cnms.it) znepokojující informace o porušování práv zaměstnanců ze strany firmy Dal Monte v Keni. Po zijštění opodstatnění těchto zpráv začali spotřebitelé v Itálii masivní bojkot výrobků Del Monte. Ekonomický tlak přiměl firmu změnit přístup. Vyměnila ředitele v Keni a 14. března 2000 podepsala dohodu s odbory IUF co se týče dodržování práv zaměstnanců Del Monte v Keni. Spotřebitelé zastavili bojkot.

http://www.mclink.it/personal/MC6065/RRCC/tour/del-monte-kenia.htm

5/ ARGENTINSKÝ PREZIDENT BOJKOTUJE FIRMU SHELL

Argentisnký Prezident Néstor Kirchner v březnu 2005 navrhuje celostátní bojkot firmy Shell. Podle pana prezidenta britsko-holandská firma, jako jediná v Argentině, nelegálně a neodůvodněně zvedla ceny ropných výrobků o 2,6 až 4,2%. “Argentinská ekonomika proživá slabé období a zvýšení cen ropných výrobků by ekonomice určitě neprospělo”. Prezident navrhuje celostátní bojkot a říká: “nekupme od nich ani barel ropy”, “bojkot je nejlepší mírový nástroj proti zneužívání”.

http://www.clarin.com/diario/2005/03/11/elpais/p-00301.htm

6/ MĚSTSKÁ ČÁST 11 V ŘÍMĚ BOJKOTUJE VÝROBKY COCA COLA KVŮLI ZABÍJENÍ ODBORÁŘŮ V KOLUMBII

23. října 2004 rozhodla Městská část 11 v Římě vyřadit výrobky Coca Cola Company z automatu, které se nachází v budovách spravovaných římskou radnicí včetně školy. http://www.comune.roma.it/was/repository/ContentManagement/node/
P595405790/il%20Municipio%208_2005_000001.pdf

Rozhodnutí je protestem vůči firmě, která nerespektuje odborařská práva svých zaměstnanců v Kolumbii. Podle informací, které zveřejnili odbory Sinaltrainal: “Coca Cola Company využívá (ačkoliv nepřímo, skrze své dceřinné společnosti v Kolumbii) polovojenské jednotky smrti, za účelem vyhrožování, unášení a vražd členů odborů. Od 22. července 1986 do 21. června 2001 bylo v Kolumbii zavražděno 20 odborařů firmy Coca Cola Company a Nestlé.

http://www.sinaltrainal.org/

7/ BANKY OBCHODUJÍCÍ SE ZBRANĚMI ZTRÁCÍ V ITÁLII ZÁKAZNÍKY

Italská vláda zveřejňuje každý rok seznam bank, které financují obchod se zbraněmi. V září 2000 vznikla kampaň “Ozbrojené banky” www.banchearmate.it, která informuje spotřebitele o bankách investujících do zbrojení, aby si mohli klienti svobodně vybrat, zda obchod s válkou svými penězi podpoří, či nikoliv. Klienti žádají vysvětlení, chtějí vědět, zda jsou jejich penize použity na zbojení, začínají rušit účty a otvírat je u “neozbrojených bank”. Prvním výsledkem je to, že společnost Banca Intesa se zavázala opustit co nejrychlejí trh se zbraněmi. Dalším příkladem je, že zaměstnanci banky San Paolo požádali vedení, aby banka opustila obchod se zbraněmi a zaměřila se na investice do etických, zodpovědných a udržitelných obchodů.

http://www.promiseland.it/view.php?id=842

8/ JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA– BANKA SAN PAOLO

V roce 1985 vyšlo na veřejnost, že italské banky, navzdory mezinárodnímu zákazu financování režimu apartheidu, nadále poskytují úvěry Jihoafrické republice. Klienti začali rušit účty v těchto bankách. Následně přerušila banka San Paolo finanční podporu režimu apartheidu.

http://www.retecivica.trieste.it/oratoriodonbosco/mondialita/pagine/07.htm

 


« zpět

Chcete být informováni
o kampani Síla nenásilí?