Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Kdo prosazuje radar v ČR?

O tom, jak nebezpečná by byla stavba amerického radaru v České republice z hlediska politických a bezpečnostních otázek, již bylo napsáno hodně. Málo se ale mluví tom, kdo vlastně tento projekt v České republice nejvíce prosazuje. Přinášíme vám přehledně zpracovanou info-grafiku, kde jsou zobrazeny vztahy zainteresovaných osob a institucí, propagujících radar, s firmami, které na stavbě radaru vydělají miliony dolarů...

Stáhnětě si info-grafiku v PDF »

Kdo prosazuje americký radar v ČR?

Na podzim r. 2007 zadala vláda bez výběrového řízení firmě AMI Communications zakázku na Informační kampaň k protiraketové obraně.

AMI Communications patří do skupiny šesti firem, které mají stejné vlastníky: Janu Marcovou, Milana Hejla a Marka Stránského. Jednou z těchto firem je lobbystická firma Pan Solutions.

Pan Solutions na svém webu uvádí, že je strategickým partnerem Dutko Worldwide Prague, což je česká pobočka americké lobbystické firmy Dutko Worldwide. V praxi to znamená, že Pan Solutions realizuje zakázky Dutka v ČR.

Rozpočet na výstavbu radaru v ČR je přibližně 4 miliardy dolarů, což je asi 72 miliard Kč. Na výstavbě se mají podílet zbrojní koncerny Boeing, Lockheed Martin, Nortrop Grumman a Raytheon. První 3 z nich jsou, nebo v minulosti byly, klienty Dutko nebo společností ve skupině AMI.

Lidé, spojení s Dutko Worldwode Prague nebo s firmami skupiny AMI, mají silné vazby na ODS:

  • Bývalý jednatel pražské pobočky Dutka, Alexandr Vondra, je nyní místopředsedou vlády pro evropské záležitosti a senátorem za ODS. Jak jistě víte, je to jeden z nejhlasitějších zastánců radaru.
  • Jana Marcová, nynější jednatelka Dutka a jedna ze tří spoluvlastníků skupiny AMI, byla v minulosti poslankyní a mluvčí ODS.
  • Vládní koordinátor pro protiraketovou obranu Tomáš Klvaňa v minulosti pracoval pro Pan Solutions.
  • Jeho asistentka Lucie Mrázová byla až do doby, než přijala toto místo, jednatelkou Dutka. Navíc sedí ve vládní Komisi pro rozvoj Brdska, která rozhoduje o "přídělu peněz" brdským obcím v okolí radaru.
  • Konzultant Pan Solutions Alan Hopp je bývalým tajemníkem senátního klubu ODS.
  • Konzultant Pan Solutions Vratislav Janda pracoval jako zástupce ředitele odboru bezpečnostní politiky na ministerstvu zahraničí, byl vedoucím odd. NATO.
  • Konzultant Pan Solutions Petr Plecitý byl zahraničním poradcem ODS a ještě v době, kdy již pracoval u Pan Solutions, byl zastupitelem za ODS na Praze 4 a kandidoval za ODS do Europarlamentu.

Výše uvedené informace jsou v časovém sledu shrnuty v tabulce v přiloženém souboru.

Všechny použité informace si můžete ověřit na webových stránkách zmíněných společností nebo institucí a v obchodním rejstříku.


« zpět

Související

Je český vicepremiér Vondra americkým agentem?

Je český vicepremiér Vondra americkým agentem?

4.12.2008 - Komentáře
Ve výroční zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2007 (viz http://www.bis.cz/n/2008-09-25-vyrocni-zprava-2007.html ) se oddíl 1.3 věnuje...
Celý článek »

Chcete být informováni
o kampani Síla nenásilí?