Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Peněženkami proti radaru

neplaťme další zbrojení a válkyVyužijme svobodu volby a uplatněme naše práva:

„Peněženkami proti radaru“
neplaťme další zbrojení a války

 

 

Situace kolem umístění cizí vojenské základny s radarem (systému Národní raketové obrany USA) na území České republiky se posunula od společenské diskuse o argumentech ke zcela zřejmé manipulaci informací, lžím a degradaci jakéhokoliv „nesprávného názoru“. Česká vláda dále vyjednává s vládou USA aniž by vyjednávala s partnery v Evropské unii, odmítá referendum a to i přesto, že podle posledních průzkumů je 70% obyvatel proti tomuto plánu.

Tento vývoj ukazuje, že demokracie a svoboda jsou opět obětovány zájmu prosazení toho dnes „jediného správného názoru“ a současná česká vláda je buď zkorumpována nebo opět manipulována cizí velmocí!

 

Projekt takzvaného „protiraketového deštníku“, kterým administrativa USA jen dále vyhrocuje mezinárodní napětí a roztáčí nová kola zbrojení, není plánem obrany, ale strategií útoku a snahou získat převahu a kontrolu nad přírodním bohatstvím i světovou ekonomikou. Reakce Ruské vlády je z podobných důvodů také velmi agresivní, nebezpečná a odsouzení hodná. Celá tato situace je až příliš podobná „karibské krizi“ z roku 1962. Prezident USA před několika dny dokonce mluvil o třetí světové válce.

 

Jde o příliš nebezpečný plán, než aby většina lidí v ČR nesouhlasících s poskytnutím českého území k těmto mocenským hrám, mohla jen mlčky přihlížet.

 

Lidé v České republice už vyzkoušeli všechno – diskusi a předání více než 200 000 podpisů na peticích, konference s podporou osobností vědeckého i uměleckého světa, manifestace i snahu o dialog s jednotlivými politiky… Protože obě vlády zcela ignorují nesouhlasný názor většiny svých občanů, jsme donuceni sáhnout k nástroji, který se jich dotkne v oblasti pro ně nejdůležitější – v ekonomice.

Proto navrhujeme zahájit tlak na vládu USA prostřednictvím amerických společností: nekupujme vybrané americké výrobky.

 

Máme v našich rukou úžasný nástroj – jako kupující jsme motorem ekonomiky. Každý den utrácíme stovky, někteří i tisíce korun. Pokaždé, když našimi penězi kupujeme ten či onen výrobek, vyslovujeme tím svůj názor a můžeme uplatnit naši svobodu volby – rozhodnout se, které firmy chceme podpořit a které ne.

Máme možnost nespolupracovat – nekupovat určité značky a tedy neplatit další zbrojení a války. Máme na výběr z mnoha jiných možností.

 

Nejde o návrh proti lidem v USA, ale jde o formu tlaku na jejich vládu, aby upustila od svého nebezpečného plánu. Ve chvíli, kdy americké firmy začnou přicházet o své zisky, ony sami budou na svou vládu tlačit a požadovat změnu.

 

Nenásilný protest má dlouhou historii a řadu úspěšných příkladů. Mezi nejvýznamnější patří hnutí Mahatmy Gándhího v Indii a M. L. Kinga v USA. Tato hnutí dokázala, že nenásilný boj je reálnou možností jak přinutit i mnohonásobně většího nepřítele vzdát se svého cíle. Aktivní nenásilí přineslo Indii nezávislost na britských kolonizátorech a americké černochy přiblížilo k rovnoprávnosti.

 

Teď je na nás, abychom v jejich příkladu pokračovali a ukázali nejen české a americké vládě sílu Davida proti Goliášovi – sílu nenásilí.

I když tuto jednoduchou věc, která vyžaduje jen trochu pozornosti, udělá jen část z těch 70% lidí, vyšleme jasný signál, který nebude možné ignorovat!

 

 

Budoucnost se ještě dá změnit!

 


« zpět

Chcete být informováni
o kampani Síla nenásilí?