Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Mairead Corrigan podpořila deklaraci Evropa pro mír

7.3.2008

Mairead Corrigan Maguire - Nobelova cena míru 1976

Mairead získala Nobelovu cenu za mír v roce 1976 za svou práci spoluzakladatelky (spolu s Betty Williams) mírového hnutí v Severním Irsku, nazývaném „Community of Peace People“ (Komunita mírových lidí). Jako aktivistka za lidská práva a nenásilí vedla ve své zemi mnoho demonstrací a iniciativ proti násilí.

Od šestnácti let se živila jako stenotypistka, v době, kdy se začala zapojovat do mírového hnutí, pracovala na pozici osobní sekretářky generálního ředitele ve významné severoirské firmě. Z počátku se angažovala v dobrovolnické práci s handicappovanýmí dětmi teenagery a vězni v Mariině legii, katolické laické organizaci. Byla také významnou spoluzakladatelkou Komise výkonu spravedlnosti, nesektářské skupiny zapojené do debaty o změnách právního systému v Severním Irsku.

Po obdržení certifikátu ze studií na Irské ekumenické škole Mairead pokračovala ve své práci s mezi-církevními a mezi-náboženskými organizacemi (je mimo jiné patronkou Metodistické teologické akademie a Rady pro integrované vzdělání Severního Irska).

Mezníkem v jejím životě byla rodinná tragedie.19. srpna 1976 byly tři malé děti její sestry Anne zabity poté, co je srazilo projíždějící auto. Sama Anne byla při tomto incidentu vážně zraněna. Řidičem byl člen IRA, kterého v době nehody právě zasáhla kulka vypálená příslušníky britské vojenské hlídky. Tato šokující smrt vyprovokovala sérii historicky největších pochodů Severním Irskem na podporu požadavku ukončení násilí. Zájem médií a veřejnosti ale brzy opadl a násilí se zase rozhořelo. Mairead přesto nadále pokračovala ve své nenápadné práci, přestože její ojedinělý postoj byl často důvodem zesměšňování a ignorování, v horším případě i výhrůžek.

V roce 1981 se provdala za Jackie Maguire, ovdovělého muže své sestry, která se nikdy nevzpamatovala ze ztráty svých dětí a zemřela v roce 1980.Mairead je matkou Johna Francise a Luka a adoptovala sestřiny děti Marka, Joanne a Marii Louisu.

Cestovala do více než dvaceti pěti zemí celého světa, aby zde propagovala nastolení míru nenásilnými prostředky. V posledních letech se angažuje v rámci hnutí Peace People za ukončení válečného konfliktu v Iráku a za mírové řešení situace v Palestině a Izraeli.Spolupracuje také s Gandhího hnutím v Indii.

Obdržela několik čestných doktorátů, v roce 1978 byla oceněna programem OSN pro „Ženy činu“.V roce 1990 přednášela na Oregonské státní univerzitě, byla hostující řečnicí na třetí mezinárodní konferenci lidských práv v Helsinkách. V roce 1992 jí Mírová nadace nukleárního věku v Santa Barbaře v Kalifornii udělila ocenění pro významnou mírovou vůdkyni. Je autorkou knihy „The Vision of Peace“ vydané v roce 1999.

“Mírové a spravedlivé společnosti může být dosaženo pouze nenásilnými prostředky“.
“Cesta k míru leží v každém z naších srdcích“.

Zdroj informací: Eva Bartáková,
Diař 2008 slavné ženy nejen střední Evropy -  www.profem.cz »

Deklarace Europe for peace »


Mairead Corrigan


« zpět

Související

Rigoberta Menchú Tum - nositelka Nobelovy ceny míru

Rigoberta Menchú Tum - nositelka Nobelovy ceny míru

30.3.2008 - Ze světa
Rigoberta Menchú Tum Narozena 9.ledna 1959, Guatemala Nobelova cena míru 1992 „Co trápí Indiány nejvíce je fakt, že naše kostýmy lidé považují za krásné,...
Celý článek »
Aung San Suu Kyi - Nositelka nobelové ceny za mír

Aung San Suu Kyi - Nositelka nobelové ceny za mír

22.3.2008 - Ze světa
Narozena 19.června v Rangunu (Barma) - Nobelova cena míru 1991 Opoziční politička Aung San Suu Kyi je ve své vlasti nazývána "the Lady”- díky důstojnému...
Celý článek »
Shirin Ebadi - Nobelova cena míru 2003

Shirin Ebadi - Nobelova cena míru 2003

14.3.2008 - Ze světa
Narozená 21.června 1947 v Hamedanu (Írán). Jako první Íránka, a první muslimská žena v historii vůbec, získala Nobelovu cenu za mír. Shirin Ebadi je silná a velmi...
Celý článek »