Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Keňský malíř pokryl chudinskou čtvrť v Nairobi výzvami k míru

28.2.2008 - ČTK

Nairobi - Chudinskou čtvrť Kibera v keňské metropoli Nairobi pokryly grafitti vyzývající k míru a zastavení násilí. Slumy hlavního města byly jedním z center povolebních násilností, které si od konce prosince po celé Keni vyžádaly přes 1500 obětí, napsala agentura AP. 

Na ohořelých stěnách obchodů a chatrčí se objevily rukou psané nápisy "Nezabíjejte nevinné Keňany" nebo "Udržujte mír". Kreslí je tam místní malíř Solomon Muyundo, který v tom vidí něco víc než jen pouhé vyzývání k ukončení zabíjení.

Snaží se odčinit svůj podíl viny, protože se pouličního násilí sám účastnil. "Pokouším se vyburcovat veřejnost, zvlášť ty více uvážlivé. Když uvidí takové poselství ... snad se zamyslí," řekl o své výtvarné kampani Muyundo, který používá přezdívku Solo7.

Nápisy volající po míru mění celkové ovzduší ve čtvrti, kterou koncem prosince a v lednu zachvátily násilnosti a rabování. Nepokoje přišly po prosincovém sporném znovuzvolení Mwaie Kibakiho prezidentem, které opozice neuznala.

Muyundovy vzkazy na zdech jsou nyní obzvlášť potřeba, protože rozhovory o urovnání politické krize v zemi mezi vůdcem opozice Raila Odingou a prezidentem Mwaiem Kibakim, které trvají už čtyři týdny, se opět ocitly ve slepé uličce.

Když údajně zfalšované hlasování vyvolalo rozhořčení Odingových příznivců, přidal se Muyundo na jejich stranu a po zdech tehdy psal smutně proslulý slogan "Bez Raily nebude mír", který ve slumech skandovaly gangy ozbrojené mačetami.

Keňu vzápětí zachvátilo etnicky motivované násilí, při němž se navzájem z domovů vyháněli příznivci Odingy, který pochází z kmene Luů a stoupenci Kibakiho, jenž je z kmene Kikujů. V zemi jsou nyní statisíce lidí bez domova.

Hubený Muyundo s jemným hlasem tvrdí, že se na stranu Odingových stoupenců přidal částečně proto, aby se chránil. Je totiž poloviční Kikuj a původně podporoval Kibakiho.

Nyní přepisuje své staré nápisy přeškrtáváním prvního a třetího písmene na "Railo, mír". Agresivní vzkazy prý psal jen tři dny a poté začal svým štětcem vyzývat naopak k usmíření. Mírových nápisů nakreslí asi 50 za den, celkem jich vytvořil kolem 3000.

Muyundo, který se normálně živí prodejem kreseb turistům a zdobením holičských krámků a minibusů, říká, že věří v moc svých grafitti. "Tyto nápisy uklidnily napětí mezi lidmi v sousedství," tvrdí. 

Zdroj: ČeskéNoviny.cz »


« zpět

Související

Distribuce věcí ze sbírky v rámci kampaně SOS Keňa v uprchlickém táboře v Eldoretu - dopis od keňských humanistů

Distribuce věcí ze sbírky v rámci kampaně SOS Keňa v uprchlickém táboře v Eldoretu - dopis od keňských humanistů

27.3.2008 - Ze světa
Říká se, že i cesta dlouhá tisíce mil začíná jediným krokem. I naše cesta do Eldoretu začala prvním krokem, byť byly udělány na různých místech země –...
Celý článek »
SOS Keňa - odpověď z ministerstva

SOS Keňa - odpověď z ministerstva

6.3.2008 - Z domova
Milí přátelé, chceme vám všem ze srdce poděkovat za odeslané dopisy na naše ministerstvo zahraničních věcí a další instituce. Kdo jste nedostal odpověď na...
Celý článek »
Deklarace HH k situaci v Keni

Deklarace HH k situaci v Keni

3.3.2008
Stanovisko Humanistického hnutí k posledním událostem v Keni 18. ledna 2008 Humanisté v Keni i dalších zemích jsou velmi znepokojeni pokračujícími...
Celý článek »
Keňa na cestě k míru a nenásilí

Keňa na cestě k míru a nenásilí

28.2.2008 - Ze světa
Prezident Mwai Kibaki a opoziční kandidát Raila Odinga dnes uzavřeli dlouho vyjednávanou dohodu o rozdělení moci. O zprostředkování dialogu mezi oběma politiky se po...
Celý článek »
Kampaň SOS Keňa

Kampaň SOS Keňa

Humanistické hnutí aktivně usiluje o řešení povolebních násilností v Keni. Výtěžek veřejné sbírky putuje na distribuci potravin a základních potřeb lidem v postižených oblastech. Místní humanisté organizují Komise za nenásilí, usilující o mírové řešení problémů.
Více o kampani »