Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Jan Tamáš: Zážitky a nové poznatky z cesty po USA

31.3.2008 - Jan Tamáš

V pondělí jsem se vrátil z USA, další v řadě zemí, kam mě zavedl odpor proti vybudování radarové základny k trvalému umístění cizích vojsk na našem území. Tahle cesta byla zvláštní hned ve dvou ohledech: jednak jsem poprvé zavítal přímo do země, jejíž vláda chce u nás postavit svou základnu  - tedy do tzv. jámy lvové – a jednak tato cesta nebyla jen pouhou odpovědí na pozvání zahraničních přátel, ale částečně i důsledkem mého osobního zájmu.

Naskytla se totiž možnost navštívit amerického intelektuála a odvážného kritika stávající zahraniční politiky USA, profesora Noama Chomskyho.

V říjnu letošního roku se bude v italském Miláně konat druhé Evropské humanistické fórum, na které kolegové z kampaně Evropa pro mír pozvali mimo jiných také tohoto profesora.  Jemu se myšlenka fóra velmi líbila a chtěl ji podpořit, ale protože z rodinných důvodů nemůže dlouhodobě cestovat, zbyla možnost poslat účastníkům fóra pozdrav ve formě videonahrávky. A protože jsme v kampani Evropa pro mír tady v Česku hodně aktivní, měl jsem příležitost uskutečnit tento rozhovor.

Současně naši severoameričtí přátelé-humanisté dostali možnost zorganizovat workshop v rámci mezinárodní konference Left Forum 2008. Tato konference se koná každoročně v New Yorku a účastní se jí řada především levicově orientovaných intelektuálů ze všech částí USA i zahraničí. Kolegové se obrátili na mne  a tak vznikl nápad udělat tento workshop na téma chystaných nových vojenských základen ve střední Evropě, a především o boji proti nim.

Schůzka s profesorem Chomskym proběhla v úterý 11.3., workshop na Left Forum 2008 se pak konal v sobotu 15.3. Protože tyto aktivity realizuji ve svém volném čase a musím se také starat o rodinu, odletěl jsem do USA jen den před realizací schůzky a z USA jsem pak odletěl hned den po workshopu. Ale i tak zbývaly tři dny mezi těmito dvěma akcemi a mohli jsme se je společně s dalšími mírovými organizacemi z New Yorku nějak užitečně  naplnit. A povedlo se.

Ve středu jsem se setkal k rozhovoru s členkou rady úvodníku New York Times Carol Giacomo, která je zodpovědná za zahraniční náplň úvodníku. Hned poté jsme měli debatu o plánované základně se členy redakce časopisu The Nation, která byla celá zaznamenána na záznamník a bude uveřejněna v některém z příštích podcastů The Nation. Kromě toho se dá samozřejmě předpokládat, že Nation dá tomuto tématu v budoucnu větší prostor. Mezi přítomnými byla i samotná editorka Katrina vanden Heuvel, kterou má návštěva podle emailu rozeslaného druhý den jejím účastníkům velmi nadchla. Časopis také podpoří a stane se mediálním partnerem mé příští přednášky v New Yorku, která proběhne v rámci přednáškové tour po východním pobřeží 16.dubna.

Ještě ten den jsem se sešel s Joanne Landy, ředitelkou Kampaně za mír a demokracii (Campaign for Peace and Democracy), Leslie Cagan, ředitelkou Jednotně za mír a spravedlnost (United for Peace and Justice), Cheryl Wertz, ředitelkou Mírové akce (Peace Action) pro stát New York a s Dennisem Redmondem a Nicole Mayers z Humanistického hnutí. Na programu společné schůzky byly přípravy mé příští návštěvy New Yorku v dubnu a její organizační zajištění. A samozřejmě také získání co největšího množství informací ohledně radaru tak, aby se i tyto organizace mohly zapojit do boje proti němu.

Večer jsem pak absolvoval besedu o radaru v Humanistickému centru ve čtvrti Queens, kde jsem se sešel s běžnými Američany. Ti (jak by se asi dalo předpokládat) neměli o expanzivním plánu jejich vlády sebemenší tušení. Jak typické pro dnešní mediální penězokracii.

Ve čtvrtek jsme se vydali s Dennisem Redmondem do Washingtonu, kde jsme se sešli s Johnem Fefferem z Institute for Policy Studies a kde jsme měli domluveny tři schůzky v kancelářích kongresmanů Roberta Wexlera, Williama Delahunta a Ellen Tauscher. S Williamem Delahuntem jsem se sešel osobně, poslanci Wexler i Tauscher za sebe vyslali na schůzku poradce. Kromě těchto poslaneckých kanceláří jsme navštívili také Billa Goolda, poradce progresivního klubu. Všechna setkání v kongresu, stejně tak jako setkání s profesorem Chomskym byla natolik zajímavá, že se jim budu věnovat ve zvláštním článku. Pro teď jen shrnu, že povědomí o chystaném plánu prezidenta Bushe v ČR je v kongresu minimální, téměř nulové. O to víc měla moje návštěva smysl. A to jsme teprve na začátku!

V pátek dopoledne jsem měl volno, protože z Washingtonu všichni odjížděli již ve čtvrtek na třítýdenní volno a tak nebyl nikdo ochotný se s námi v pátek již sejít. Nicméně všechno špatné je pro něco dobré, aspoň jsem měl možnost se sejít s mými přáteli z New Yorku, kde jsem před deseti lety chodil do školy.

Večer pak proběhlo zahájení levicového fóra, které letos neslo podtitul „Trhliny ve stavbě“. Se svými příspěvky vystoupili spisovatelka a filmová producentka Naomi Klein, profesor z Columbia University Mahmood Mamdani, novinář a spisovatel Tariq Ali a profesor z Univerisy of California v Berkeley Adam Hochschild. Téměř všichni se shodli na tom, že se stávajícím společenském uspořádáním postaveném na neoliberálním ekonomickém modelu není něco v pořádku, proto ony „trhliny ve stavbě“. Účastníci fóra se pak tomuto ústřednímu tématu věnovali ve více než stovce diskusních panelů během následujících dvou dnů.

Workshop o základnách proběhl v sobotu dopoledne a účast sice nebyla velká co do počtu, ale zato kvantitu nahradila kvalita účastníků. Téměř všichni byli zástupci nebo dokonce lídři organizací věnujících se boji za mír, proti válkám, za jaderné odzbrojení, za stažení vojsk z Iráku a podobným kauzám, přítomna byla například Alice Slater, ředitelka Nuclear Age Peace Foundation, Joseph Gerson, programový ředitel American Friends Service Committee, David Vine, profesor z American University ve Washingtonu a další. Někteří o stávajícím plánu na rozšíření systému raketové obrany USA do Evropy věděli, jiní ne. Předal jsem všem hlavní informace a vyzval je k podpisu elektronické petice, kterou jsme jako humanisté spustili v rámci kampaně Síla nenásilí v uplynulých dnech na adrese nonviolence.cz. Z workshopu tak vzešla malá protiradarová newyorská koalice, která dál pokračuje v činnosti i teď po mém návratu do ČR.

V sobotu večer jsme se sešli s kamarádem Jakubem, který se do USA před zhruba dvěma lety přestěhoval a pracuje ve Philadelphii a společně navštívili diskuzi v Queens na téma Security and Prosperity Partnership (Partnerství pro bezpečnost a prosperitu). Jde o velmi zásadní iniciativu prezidentů USA, Kanady a Mexika, která probíhá téměř bez vědomí lidí, přestože na jejich životy budou mít opatření přijatá v rámci této iniciativy velmi silný dopad. I tohle je ale tak široké téma, že se mu možná budu věnovat v některém z příštích článků.

Během mé cesty jsem také natočil rozhovory s téměř všemi představiteli amerických organizací, se kterými jsem se setkal. Ptal jsem se jich na názor na radar. Rozhovory v co nejbližší době sestříhám a vložím na web. Samozřejmě spolu s vyjádřením profesora Chomskyho o radaru. Nebo jste si mysleli, že jsem byl za ním a na tohle téma jsem se ho nezeptal? :-)

Samozřejmě mě cesta inspirovala k řadě nových nápadů a na některých z nich jsme již začali pracovat. Protože ale nepřítel je silný a téměř všudypřítomný, nebudu naše plány předem prozrazovat (kvůli jejich zdárnému realizování). Pokud se někdo chcete zapojit, kontakty jistě znáte ;-)


A na závěr ještě předběžný program druhého týdne mé příští cesty (první týden budu v Colorado Springs na protestech spojených se symposiem zbrojařských koncernů a na mezinárodní konferenci Global Netwok against Arms and Nuclear Power in Space v Omaze): 13.4. Boston, 14.4. Portland, Maine, 15.4. New Haven, CT, 16.4. New York City, 17.4. Philadelphia, 18.4. New Jersey, 19. a 20.4. Washington, DC.« zpět

Související

Manifestace proti radaru

Manifestace proti radaru

7.5.2008 - Z domova
V pondělí 5. května 2008 proběhla na Václavském náměstí v Praze manifestace za referendum o umístění amerického radaru v ČR. Akci pořádala občanská...
Celý článek »
Jan Tamáš se sešel s kandidátem na prezidenta USA

Jan Tamáš se sešel s kandidátem na prezidenta USA

30.4.2008 - Ze světa
Jan Tamáš, předseda Humanistické strany a mluvčí iniciativy Ne základnám, navštívil již podruhé v uplynulých dvou měsících kongres USA. Tentokrát se mimo jiné...
Celý článek »
Humanisté složili živý nápis z deštníků: nechci radar

Humanisté složili živý nápis z deštníků: nechci radar

29.4.2008 - Z domova
Kolem sedmdesáti odpůrců amerického protiraketového radaru vytvořilo na Staroměstském náměstí v Praze rozevřenými deštníky "živý" nápis Nechci radar. S...
Celý článek »
70 procent Čechů je neviditelných – symbolický happening

70 procent Čechů je neviditelných – symbolický happening

28.4.2008 - Z domova
Centrem Prahy ve středu odpoledne prošli "Neviditelní". Akci pořádalo Humanistické hnutí s cílem upozornit veřejnost na to, že názor 70 % občanů,...
Celý článek »
Přijďte na nedělní deštníkový happening

Přijďte na nedělní deštníkový happening

24.4.2008 - Z domova
Již tuto neděli 27. dubna se uskuteční další happening na protest proti umístění americké vojenské základny v ČR. Na Staroměstském náměstí v Praze vytvoříme...
Celý článek »
Vyjasnění k Deklaraci

Vyjasnění k Deklaraci

21.4.2008
Proč smlouva o radaru nebude platná? Obdrželi jsme mnoho dopisů, ve kterých náš žádáte o vyjasnění deklarace k petici proti radaru, a zvláště bodu: “Jakákoliv...
Celý článek »
Počet podpisů zobrazuje velký světelný panel

Počet podpisů zobrazuje velký světelný panel

21.4.2008 - Z domova
Online petici proti radaru v ČR podepsalo již 44.000 lidí ze 124 zemí světa. Nejvíce podpisů je z ČR, celkem 37.500. Na druhém místě najdeme 1.700 signatářů...
Celý článek »
Happening: 70 procent Čechů je neviditelných

Happening: 70 procent Čechů je neviditelných

17.4.2008 - Z domova
Ve středu 23.dubna v 16 h. vyrazí od Národního divadla řetěz naprosto bílých lidí, který bude představovat 70% "neviditelných" občanů ČR nesouhlasících s...
Celý článek »
Jan Tamáš pokračuje v přednáškovém turné v USA

Jan Tamáš pokračuje v přednáškovém turné v USA

17.4.2008 - Ze světa
Jan Tamáš pokračuje v přednáškovém turné pod názvem „No Bases for Empire!“ Mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš dnes pokračuje v turné o...
Celý článek »
Vzdorování Americkým vojenským základnám v zahraničí

Vzdorování Americkým vojenským základnám v zahraničí

15.4.2008 - Ze světa
David proti Goliášovi: Vzdorování Americkým vojenským základnám v zahraničí CUNY Graduate Center, New York 365 Fifth Avenue (between 34th and 35th...
Celý článek »
Jan Tamáš odletěl v rámci protiradarové kampaně do USA

Jan Tamáš odletěl v rámci protiradarové kampaně do USA

8.4.2008 - Tiskové zprávy
Mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš odletěl v neděli 6.4. na další cestu do USA v rámci kampaně proti výstavbě vojenské základny USA na území ČR....
Celý článek »
Korespondence mezi J. Tamášem a tiskovou mluvčí ambasády USA

Korespondence mezi J. Tamášem a tiskovou mluvčí ambasády USA

8.4.2008 - Tiskové zprávy
Reakce tiskové mluvčí ambsády USA na prohlášení: Děkuji za Váš dopis se zajímavým komentářem k protiraketové obraně. Dovolte mi, abych Vám odpověděla...
Celý článek »
Kampaň proti radaru

Kampaň proti radaru

On-line petice proti americké vojenské základně v ČR. * Anketa mezi poslanci a senátory - jak budou hlasovat o radaru? * Informace, argumenty a názory českých i světových osobností. * Nepodporujme zbrojení a války. Bojkot vybraných amerických firem.
Více o kampani »