Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Demonstrace za ukončení blokády Gazy a odsouzení útoku na Flotilu svobody

3.6.2010
Sdružení Přátelé Palestiny, ISM Česká republika a Palestinský klub svolávají na sobotu 5.6.2010 celonárodní demonstraci za ukončení blokády Gazy a odsouzení útoku na Flotilu svobody, při němž bylo izraelskou armádou zabito nejméně 9 lidí.
 
Datum a čas: 5.6.2010, 15.00 - 19.00
Místo: 15.00 - 16.30 - Václavské náměstí, 16.30 pochod k Izraelské ambasádě 
 
Součástí programu bude rozhovor s českými novináři, Zdeňkem Lokajem a Alexandrem Vojtou, očitými svědky událostí, které se odehrály na flotile mířící s humanitární pomocí do Gazy.
 
Demonstrace začne v sobotu 5.6. v 15.00 na horním konci Václavského náměstí a po zhruba hodinovém vystoupení řečníků se účastníci vydají na pochod k izraelské ambasádě, kde položí rakev jako symbol obětí izraelské blokády.
 
 
Další řečníci:
 
Jan Kavan, bývalý prezident VS OSN a ministr zahraničí ČR
Ayman Salameh, Palestinec z Gazy, člen sdružení Přátelé Palestiny
Tim Franzen, Atlanta Movement to End Israelis Apartheid
Jana Ridvanová, Přátelé Palestiny
Eva Nováková, ISM Česká republika
Zdeněk Jehlička
Kateřina Konečná KSČM

.........

Na 700 aktivistů, umělců a politiků a dalších osobností veřejného života ze 40 zemí světa se rozhodlo, že nechtějí dále nečinně přihlížet izraelské blokádě Gazy. Ta uvrhla 1.5 milionu Palestinců (polovinu z nichž tvoří děti pod 18 let) do vězení pod širým nebem, kde je zoufalý nedostatek základních léků, stavebních materiálů, potravin, chybí například i školní potřeby, oblečení nebo hračky.

Zatímco světové vlády porušování základních lidských práv a svobod Palestinců nečině přihlížejí, aktivisté Flotily svobody vyrazili na 8 lodích do Gazy s cílem prolomit nelegální izraelskou blokádu a dovézt do pásma 10,000 tun humanitární pomoci. Aktivisté již od začátku zdůrazňovali, že jde o legitimní politický protest, který chce upozornit na právo Palestinců na sebeurčení, včetně práva na vlastní hranice, vzdušný a námořní prostor a na nutnost ukončení blokády.

Izrael odpověděl násilím - následkem útoku zemřelo několik členů flotily, desítky byly zraněny. Zbytek účastníků flotily byl unesen a dopraven na území Izraele, kde byli aktivisté drženi bez možnosti komunikace s okolním světem a následně deportováni. Izrael stále drží nejméně 4 izraelské občany, kterým hrozí závažná obvinění.

Flotila svobody představuje součást rostoucího celosvětového hnutí za ukončení okupace palestinských území. Jsme to právě my, občané zemí celého světa, kteří si váží lidských práv a spravedlnosti, kdo může výrazně přispět k dosažení míru na Blízkém východě. Je na nás, abychom vybudovali silné hnutí, které by donutilo Izrael k dodržování mezinárodního práva a k odpovědnosti za své činy - zvláště když toho nejsou schopny ani naše vlády ani jiné instituce jako je OSN.

Přijďte i vy veřejně požadovat ukončení blokády Gazy a odsoudit pondělní masakr Flotily svobody, v solidaritě s jeho oběťmi a Palestinci žijícími pod vojenskou okupací Izraelem.

 


« zpět

Související

Jan Kavan: Nemohu mlčet, pokud izraelská vláda porušuje základní lidská práva nebo mezinárodní právo

Jan Kavan: Nemohu mlčet, pokud izraelská vláda porušuje základní lidská práva nebo mezinárodní právo

6.6.2010 - Komentáře
Projev na demonstraci za ukončení blokády Gazy a odsouzení útoku na Flotilu svobody - 5.června 2010, Václavské náměstí Snad vás mohu oslovit jako vážené...
Celý článek »