Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Anna Wetlinská: Proč jsem se rozhodla zapojit do řetězové hladovky

23.6.2008 - Anna Wetlinská

Dobrý den!

Dovolte, abych se vám “představila“; nebudu se dlouze rozepisovat, pokud budete mít zájem, můžeme si popovídat on-line nebo na setkání 24.6. v Bělehradské 98; také si myslím, že bude ku prospěchu věci, když budete vědět, že sice už několik let žiji průběžně ve třech zemích (doma, ve Švýcarsku – kde mám také volební právo, a v Itálii), ale že jsem stále občankou naší země, že mám trvalé bydliště v Praze a trávím každý rok 3 až 4 měsíce doma, že se od té doby, co to dává smysl, zajímám o věci veřejné, a také dávám svůj postoj veřejně znát: podpisuji petice, zúčastňuji se demonstrací (proti válce v Iráku, “televizní události“, i když jsem už v té době v televizi nepracovala, letošní demonstrace proti radaru na Václavském náměstí…) To jen, abyste si neřekli: „A kde ta se tu najednou bere?!“

Proč chci veřejně demonstrovat svůj postoj:

1. Parlament má sice právo rozhodovat o bezpečnostních otázkách státu, ale v tomto případě, protože žádná z politických stran neměla “radar“ ve volebním programu (záměrně, protože by to ovlivnilo výsledek voleb), nemá politický mandát k takovému rozhodnutí; de facto tedy rozhodnout může, de jure tím nebude naplněn smysl naší Ústavy.

2. Vláda dlouhodobě a arogantně ignoruje většinový názor voličů, nekomunikuje s veřejností ani s opozicí; nedělá tedy to, k čemu je povolána. Její mandát jí byl zapůjčen, její povinností je skládat ze svých činů účty a své záměry vysvětlovat. (Když už pominu, že nemá ke svým záměrům používat argumenty pochybné a účelové.)

3. Voliči mají podle Ústavy právo na zákon o obecném referendu, který je jim dlouhodobě odpírán. Nepřímá, parlamentní demokracie, pokud není oživována prvky přímé demokracie, časem přestává plnit své poslání. Je to, jako když se strom odřízne od kořenů – začne vadnout. Za čtyři roky, při přebíhání poslanců, už parlament nekopíruje výsledky voleb (ten současný od samého začátku; k tomu ještě byly před pár dny provedeny změny v poslaneckých výborech), strany se nedrží svých programů, a tak volby vlastně popírají svůj význam; voliči se ocitají “mimo hru“ a s pocitem, že „na to stejně nemají vliv“, začnou na věci veřejné rezignovat. Něco podobného se už děje.

Pokud budete mít zájem, ráda zodpovím otázku, jak funguje referendum ve švýcarské přímé demokracii, jejímž je základním prvkem, a může být vyvoláno kýmkoliv, kdo ve lhůtě 100 dnů poté, co už byl zákon Parlamentem schválen, posbírá 50 000 podpisů. Na již schválený zákon poté musí být vypsáno referendum.

4. V neposlední řadě jsem proti radaru ze všech důvodů, které najdete na hlavní stránce tohoto webu pod titulkem – HVĚZDNÉ VÁLKY – JAK SOUVISEJÍ S RADAREM.

Velmi vás zdravím, vím, že pokud jste proti radaru, nemusí vám nikdo nic vysvětlovat, a ti, kteří jsou pro, dialog vést nechtějí. Těším se na vaše názory i případné otázky.

Hodně věcí ovlivnit nemůžeme, ale tady máme ještě pořád šanci. Nebojte se veřejně vystupovat, podepisovat, kontaktovat své poslance a senátory; jejich mailové adresy najdete na webových stránkách
www.psp.cz
www.senat.cz/informace/kontakty

ptát se jich na to, jak budou hlasovat, a sdělit jim, že se podle toho rozhodnete, jak volit v podzimních senátorských volbách; (napsala jsem všem členům vlády), žádejme opozici, ať prohlásí, že smlouvu, pokud bude ratifikována, vypoví. Využijme toho, že žijeme v demokratickém státě. Jde o historické, velmi důležité rozhodnutí.

Neméně je mi líto, že ČT neplní své veřejnoprávní poslání; jinak by už dávno uspořádala ne jednu, ale řadu besed, nejen se zastánci a odpůrci radaru, ale také s odborníky (na radiolokaci, mezinárodní vztahy, vojenskou techniku, životní prostředí…), kam by mohli diváci telefonovat a ptát se. A poté ať je vyhlášeno referendum. Tak se chová sebevědomá společnost, kterou jistě chceme být.

Promiňte mi, že moje “stručnost“ je tak dlouhá. Snad se ještě máte na co zeptat J. Těším se na vás, mějte se hezky.

Anna Wetlinská

Online chat s Annou Wetlinskou »


« zpět

Související

Anna Wetlinská: parlament nemá právo rozhodnout o radaru, vyhlašme referendum. Video

Anna Wetlinská: parlament nemá právo rozhodnout o radaru, vyhlašme referendum. Video

16.10.2008 - Video-rozhovory
Bývalá televizní hlasatelka Anna Wetlinská, žijící v současnosti ve Švýcarsku, ve videorozhovoru kritizuje nedemokratičnost schvalování radaru. Parlament nemá...
Celý článek »