Dokument Světového pochodu
Členové Greenpeace obsadili kopec, kde má stát radar
Členové hnutí Greenpeace obsadili ve vojenském prostoru Brdy kótu 718, tedy místo, kde má stát americký protiraketový radar. Zhruba 20 aktivistů postavilo na kótě stany, někteří se usadili i v korunách stromů. Novinkám to potvrdila mluvčí Greenpeace Lenka Boráková, organizace tak protestuje proti výstavbě radaru.
28. 4. 2008 11:07 - 28. 4. 2008 11:57 Aktualizováno - PRAHA
"Aktivisté postavili základní tábor, jsou i v korunách stromů, kde mají plošiny. V tuto chvílí vztyčili takzvaný totem svobody," řekla Boráková s tím, že se jedná o dřevořezbu, kterou věnoval místním lidem umělec, jehož jméno neupřesnila.
Greenpeace plánuje uspořádat na kótě "kulturní a společenské akce", do kterých chce zapojit místní lidi. "Chceme na místě vydržet jak dlouho to jen bude možné, třeba i měsíc," dodala mluvčí.
Jan Pejšek z ministerstva obrany Právu řekl, že členové Greenpeace nedostali ke vstupu do vojenského újezdu povolení. „V tuto chvíli na místo míří přednosta Újezdního úřadu z Jinců, který je vyzve k opuštění prostoru,“ řekl Právu Pejšek s tím, že aktivistům hrozí několikatisícová pokuta.
"Tím, že vstoupili do vojenského prostoru, spáchali přestupek a armáda situaci bude řešit podle přístupu těch, co přestupek spáchali," řekl Novinkám mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.
"Čekáme, že zakročí," okomentovala to Boráková.
Starostové z okolí Brd nátlak podporují i odsuzují
Starostové z okolí Brd mají na protesty tohoto druhu rozdílné názory. Ty se liší zejména podle toho, zda sami souhlasí či nesouhlasí s radarem na českém území. Jeden ze starostů na kótu nyní dokonce míří. „Jdu za nimi, abych jim vyjádřil podporu. Nerad bych tam lezl po stromech nebo spal ve stanu, jako představitel samosprávy mám jiné prostředky boje, ale rozhodně je podpořím,“ uvedl starosta Trokavce Jan Neoral (bezp.).
Obdobně se vyjádřil i předseda Ligy starostů proti radarové základně Josef Řihák. „Klidně bych se k nim přidal. I za cenu toho, že bych dostal nějakou pokutu, bych je šel podpořit, ale bohužel spěchám na městskou radu a zítra mám pracovní program v Praze,“ řekl Právu starosta Příbrami a poslanec za ČSSD Josef Řihák.
Naopak například starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek (bezp.) s protestem příliš nesouhlasí. „Nejsem příznivcem takových akcí. Hlavní rozhodnutí musí být na poslancích, kteří mají přístup k informacím, které se do rukou běžného člověka nedostanou. Oni mají možnost do dokumentů nahlížet a pak musí podle svého svědomí rozhodnout, za to jsou odpovědní a placení.,“ uvedl Čížek s tím, že základna by měla mít co nejmenší dopad na přírodu a zdraví lidí.
Zdroje:
novinky.cz »
greenpeace.org/czech »
tyden.cz »
ECONNECT »
-----
On-line petice »
« zpět