Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

USA prý sondují i umístění antiraket v Česku, politici to dementují

21.4.2008

Polsko-americká jednání o umístění části protiraketového štítu v Polsku se přibrzďují a Washington zjišťuje, zda by Česko kromě radaru nepřijalo také základnu s antiraketami, kterou doposud plánovaly Spojené státy umístit v Polsku. Tvrdí to ve čtvrtek polský deník Gazeta Wyborcza. Praha podle něj zřejmě neodmítla. České politické špičky to však rezolutně odmítají.

17. 4. 2008 13:16 - PRAHA

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) na zprávu, že by Američané sondovali možnost umístit v Česku vedle radaru také střely, reagoval slovenským výrazem chýry, který označuje fámy či povídačky. „Nikdo nás neoslovil. Chýry,“ sdělil Právu Schwarzenberg.

Zprávu dementovali i další členové české vlády. „Žádná jednání o umístění raket tato vláda nevede. O raketách na území ČR se jednalo jen za vlád Jiřího Paroubka a Vladimíra Špidly. Jednáme o radaru, protože máme ověřeno, že je to pro českou veřejnost přijatelnější,“ reagoval pro Právo vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS).

Podobně se pro Právo vyjádřila ministraně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) ke konzultacím o raketách. „Za naší vlády nikoli. Ke konzultacím, které ohledně protiraketové obrany vedly předchozí vlády nebo předchozí ministři obrany se nemohu vyjadřovat, protože je neznám,“ sdělila Právu Parkanová.

Její slova potvrdil i mluvčí resortu. „Žádná jednání s představitelů ministerstva obrany na toto téma neprobíhají na žádné úrovni,“ řekl Právu mluvčí Andrej Čírtek.

Poláci prý chtějí moc

Podle Gazety Wyborczy Američané sondovali u Čechů, zda by nesouhlasili s umístěním celé základny na svém území. Praha zřejmě neodmítla, ale dala najevo, že s ohledem na politickou situaci v zemi, kde je velmi silná opozice, by chtěla zůstat pouze u radaru.

Nabídka na modernizaci, kterou přivezli Američané do Varšavy na začátku dubna, byla podle diplomatických zdrojů deníku zajímavá, ale nedostačující. Poláci žádají dlouhodobou vojenskou pomoc a hlavně chtějí od USA získat protiraketový obranný systém Patriot.

Šéf zahraničního výboru Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) Právu řekl, že ze svého pobytu minulý týden v USA získal pocit, že Američané vnímají polské požadavky jako nereálné. „A to z důvodu amerických zákonů a zvyklostí. Tak velkou vojenskou pomoc by musel velmi pravděpodobně odsouhlasit Kongres,“ reagoval Hamáček s tím, že by to zřejmě bylo problematické. Možná i proto Spojené státy hledají jinou alternativu,“ uvedl Hamáček.

Zdroje:

nezakladnam.cz »

novinky.cz »

-----

On-line petice »


« zpět

Související

Kampaň proti radaru

Kampaň proti radaru

On-line petice proti americké vojenské základně v ČR. * Anketa mezi poslanci a senátory - jak budou hlasovat o radaru? * Informace, argumenty a názory českých i světových osobností. * Nepodporujme zbrojení a války. Bojkot vybraných amerických firem.
Více o kampani »