Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Radar ztrácí podporu poslanců

7.4.2008

Šance vlády Mirka Topolánka, že ve Sněmovně prosadí americký radar, se o víkendu snížila. Po sobotním jednání republikové rady Strany zelených přišel vládní tábor o dva hlasy - o poslankyně Jakubkovou a Zubovou. Dva poslanci-přeběhlíci a lidovec Hovorka zatím váhají.

Širší vedení Strany zelených vyzvalo své poslance a senátory, aby hlasovali proti umístění radaru v Česku. Usnesení sobotní republikové rady není závazné: respektovat ho nebude předseda strany Martin Bursík ani ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Rada je pouze poradní orgán, nikoho nemůže zavazovat," řekl Schwarzenberg.

Na rozdíl od něho však dvě zelené poslankyně hodlají proti radaru hlasovat – šéfka republikové rady Olga Zubová a její kolegyně Věra Jakubková. Prvně jmenovaná řekla, že je připravena řídit se usnesením. Druhá jmenovaná, poslankyně Jakubková, prohlásila: "Dlouhodobě si myslím, že radar v Česku být nemá. A je mi jedno, zda bude pod velením NATO."

Ke dvěma zástupkyním zelených mohou přibýt další poslanci. Topolánkova vláda se dosud mohla spolehnout na hlasy dvou přeběhlíků z ČSSD Melčáka a Pohanky, ti však tentokrát s podporou radaru váhají. Jak by mohli hlasovat, naznačil expremiér Miloš Zeman. "Svůj názor jim nevnucuji, jsou dospělí, ale měli by hlasovat proti," řekl Lidovým novinám. Michal Pohanka přitom v březnu přiznal, že se Zemanem důležitá hlasování konzultují.

Vládu napíná i lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. "Ještě nemám všechny podklady," řekl v neděli. Své hlasování proo radar navíc už dříve zpochybnili poslanec a ministr školství za zelené Ondřej Liška a třetí "odpadlík" ČSSD Evžen Snítilý.

Zdroj:

Iniciativa NE zakladnam »-----
On-line petice »


« zpět

Související

Jan Tamáš pokračuje v přednáškovém turné v USA

Jan Tamáš pokračuje v přednáškovém turné v USA

17.4.2008 - Ze světa
Jan Tamáš pokračuje v přednáškovém turné pod názvem „No Bases for Empire!“ Mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš dnes pokračuje v turné o...
Celý článek »
Vzdorování Americkým vojenským základnám v zahraničí

Vzdorování Americkým vojenským základnám v zahraničí

15.4.2008 - Ze světa
David proti Goliášovi: Vzdorování Americkým vojenským základnám v zahraničí CUNY Graduate Center, New York 365 Fifth Avenue (between 34th and 35th...
Celý článek »
Jan Tamáš odletěl v rámci protiradarové kampaně do USA

Jan Tamáš odletěl v rámci protiradarové kampaně do USA

8.4.2008 - Tiskové zprávy
Mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš odletěl v neděli 6.4. na další cestu do USA v rámci kampaně proti výstavbě vojenské základny USA na území ČR....
Celý článek »
Kampaň proti radaru

Kampaň proti radaru

On-line petice proti americké vojenské základně v ČR. * Anketa mezi poslanci a senátory - jak budou hlasovat o radaru? * Informace, argumenty a názory českých i světových osobností. * Nepodporujme zbrojení a války. Bojkot vybraných amerických firem.
Více o kampani »