Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Módní a nemódní lidská práva

4.4.2008 - Toni Antonucci

V poslední době se setkáváme s demonstracemi za dodržování lidských práv, týkající se jen některých zemí. Pošlapávání těchto základních práv v jiných oblastech je opomíjeno.

Dnes jsou v módě protesty proti porušování lidských práv v Bělorusku, Barmě, Severní Koreji, Číně nebo na Kubě. Informační agentury, politici a některé nevládní organizace soutěží v tom, kdo jejich vlády kritizuje nejlépe.

Na těchto místech jsou skutečně lidská práva porušována a je nutné na jejich obranu vystupovat.

Existuje také řada dalších zemí, jejichž vlády porušují lidská práva doma i v zahraničí, ale málokdo o nich mluví. Zřejmě není módní upozorňovat právě na ně.

V minulých letech humanisté protestovali proti nebezpečí jaderných pokusů Číny, Pákistánu a Indie. Když však protestovali také proti francouzským pokusům u tichomořského atolu Mururoa (viz foto), některá media si dělala legraci z toho, že "humanisté navrhují bojkot francouzských melounů“.

Naším středem pozornosti nebyl „bojkot francouzských melounů“ ale především to, že francouzské jaderné pokusy ohrožují zdraví tichomořských obyvatel. Francouzskému prezidentovi jsme tenkrát vzkázali: liberté, egalité, radioactivité.

Z našeho pohledu se média závažným tématem nezabývala dostatečně vážně. Život a zdraví tichomořských obyvatel má přece stejnou hodnotu jako život a zdraví evropských obyvatel.

Občas to vypadá, jakoby některé informační agentury, politici a nevládní organizace měli strach mluvit otevřeně o porušování lidských práv ze strany evropských a severoamerických vlád.

Zkusíme-li se zeptat lidí z Pobřeží Slonoviny žijících v ČR, mohou nám vyprávět o svých vlastních zkušenostech s počínáním francouzské armády v Západní Africe a o jejich systematickém porušování lidských práv.

Obyvatelé Latinské Ameriky mohou vyprávět o přímém vlivu severoamerické politiky na porušování lidských práv v jejich zemích.

Iráčtí občané v ČR mohou vyprávět o zkušenostech svých rodin s porušování lidských práv v Iráku ze strany amerických, britských, italských a dalších vojenských jednotek.

Lidská práva jsou porušována v Rusku, Indonésii, Mexiku a téměř i všude jinde. Více informací lze nalézt např. ve výročních zprávách Amnesty International.

Neměli bychom se bát otevřeně mluvit o všech porušováních lidských práv. Je třeba podporovat všechna lidská práva kdekoliv, tedy nejen tam, kde je to dnes v módě.

Lidé mají stejnou hodnotu. Svobodu a lidská práva je nutné prosazovat a uplatňovat všude, nejen v Číně.


« zpět

Související

Průvod na podporu různorodosti v Curychu

Průvod na podporu různorodosti v Curychu

3.5.2008 - Ze světa
Koncem dubna uspořádali humanisté v Curychu společně s dalšími organizacemi happening na podporu různorodosti a proti rasismu. Smyslem akce bylo podpořit občany...
Celý článek »