Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Zpráva Tomáse Hirsche z Chile

21.3.2008

Nacházíme se před ambasádou Spojených států, abychom vyjádřili náš nesouhlas u příležitosti páteho výročí invaze Spojených států do Iráku. Invaze, která způsobila smrt milionů lidí, a která neměla žádné opodstatnění, ani lži, které se říkaly o vazbách Saddáma Husseina na Al-Kaidu a o zbraních hromadného ničení. Čilský národ manifestuje lidským řetězem dlouhým pět kilometrů za mír, aby se tato situace opravdu změnila. Dnes ale chci poslat pozdrav všem, kteří organizují akce s cílem zabránit Spojeným státům umístit jejich základny v Evropě, hlavně v České republice. Český národ je národem, který byl vždy na straně míru, který se v různých historických okamžicích dokázal  zmobilizovat, dokázal se postavit na nohy a dnes, během toho, co rozvíjí tuto iniciativu za odmítnutí umístění severoamerických základen, severoamerického radaru ve své zemi, má naprostou podporu latinskoamerických národů.

Vím o akcích, které se rozvíjí, o neuvěřitelné schopnosti výzvy a získané podpoře; vím také, že můj přítel Noam Chomsky poslal vřelý pozdrav, ke kterému se připojuji.
Přeji si, aby Evropa, která dokázala pokročit ve své integraci a ve svém spojení, byla kontinentem míru. A proto první věcí, zásadní věcí je, že žádná zahraniční moc neumístí základny, které by spustily vážné ohrožení pro obyvatele. Také v Latinské Americe víme, co toto všechno znamená. Severoamerické vojenské základny se nacházejí v Kolumbii, Ekvádoru, Panamě, Paraguaji a v poslední době vojenská akce kolumbijské vlády na území Ekvádoru s podporou severoamerické inteligence vážně ohrozila celý proces míru a integrace našeho kontinentu.

Takže ještě jednou všem přátelům a přítelkyním z České republiky, hlavně mladým, hlavně novým generacím, humanistům a všem ostatním organizacím, pozdrav plný naděje a plný síly. Přeji vám zdárné pokračování ve vašem úsilí tak, aby se potvrdila skutečnost, že vaše země je zemí míru a že v ní nedojde k umístění žádné základny, žádného radaru a žádného vojenského prvku ať už severoamerického či jakékoliv jiné země, která chce válku.

Vy i my chceme mír a budeme pokračovat v práci na jeho dosažení. Posílám vám pozdrav plný míru, síly a radosti.

Tomás Hirsch
Mluvčí humanismu pro Latinskou Ameriku

Tomas-Hirsch-Presidente


« zpět

Související

Kampaň proti radaru

Kampaň proti radaru

On-line petice proti americké vojenské základně v ČR. * Anketa mezi poslanci a senátory - jak budou hlasovat o radaru? * Informace, argumenty a názory českých i světových osobností. * Nepodporujme zbrojení a války. Bojkot vybraných amerických firem.
Více o kampani »