Dokument Světového pochodu
Dopis Světové bance o ICSID
863 organizací žádá prezidenta Světové banky, aby respektoval odstoupení Bolívie od Arbitrážního soudu.
Giorgio Schulte – evropský mluvčí Nového Humanismu se pod tento mezinárodní požadavek podepsal, aby případ European Telecom International proti Bolívii zastavil.
Více než 800 organizací z 59 zemí všech kontinentů prezentovalo v lednu 2008 svoji petici prezidentu Světové banky, Robertu P. Zoellickovi, aby tím vyjádřili své znepokojení s ICSID – Centrem pro finanční vypořádání investičních sporů, jehož administrativní centrum řídí pan Zoellick.
V květnu loňského roku se Bolívie stala první zemí na světě, která odstoupila od ICSID s tím, že má zkušenost o tom, že tento dvůr upřednostňuje obchodní zájmy před zájmy veřejnými. V současné době ICSID odmítá přijmout stanovisko bolivijské vlády a snaží se aby případ, vznesený Evropskou společností pro telekomunikace, pokračoval.
Celosvětová petice se věnuje koncernu, rostoucímu na základě systému investičních práv, který však potlačuje demokracii a lidská práva. Mnoho organizací, které se pod tuto petici podepsalo, je s těmito problémy obeznámeno již od případu Bechtel vs. Bolívie. V roce 2001 vedl Bechtel spor s nejchudší zemí Jižní Ameriky kvůli neúspěšné privatizaci vodovodních služeb. Po pěti letech intenzivního mediálního tlaku společnost od sporu ustoupila.
Jak je zmíněno v petici, bolívijské státní zřízení jako jediné podporuje ochranu nadměrných investic v ujednáních o volném obchodu a bilaterálních investičních smlouvách. ICSID je nejrozšířenějším právním mechanismem užívaným celosvětově k tomu, aby vlády jednotlivých zemí tato smluvní ustanovení dodržovaly.
A když tedy bolivijská vláda dodrží všechny náležité procedury zadané ICSID, v několika dnech je touto organizací zřízena nová sekce na řešení sporu proti Bolívii, vzneseného společností Euro Telecom International (ETI), holandskou akciovou společností, jejímž skutečným vlastníkem jsou Telecom Italia a Telefonica of Spain. ETI je 50% ním majitelem ENTELu, společnosti, která provozuje 60% bolivijských telefonních služeb.
Mezi těmi, kteří se pod petici podepsali, jsou organizace politické, duchovní, organizace za životní prostředí, rolnické organizace, organizace za lidská práva, ženské organizace, organizace za nenásilí a humanistické organizace, které jsou aktivní na všech pěti kontinentech.
Vznik této petice inicioval Institut politických studií, výzkumná organizace se sídlem ve Spojených Státech.
Institute for Policy Studies »
Giorgio Schultze »
« zpět