Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Dopis Světové bance o ICSID

15.3.2008

863 organizací žádá prezidenta Světové banky, aby respektoval odstoupení Bolívie od Arbitrážního soudu.

Giorgio Schulte – evropský mluvčí Nového Humanismu se pod tento mezinárodní požadavek podepsal, aby případ European Telecom International proti Bolívii zastavil.

Více než 800 organizací z 59 zemí všech kontinentů prezentovalo v lednu 2008 svoji petici prezidentu Světové banky, Robertu P. Zoellickovi, aby tím vyjádřili své znepokojení s ICSID – Centrem pro finanční vypořádání investičních sporů, jehož administrativní centrum řídí pan Zoellick.

V květnu loňského roku se Bolívie stala první zemí na světě, která odstoupila od ICSID s tím, že má zkušenost o tom, že tento dvůr upřednostňuje obchodní zájmy před zájmy veřejnými. V současné době ICSID odmítá přijmout stanovisko bolivijské vlády a snaží se aby případ, vznesený Evropskou společností pro telekomunikace, pokračoval.

Celosvětová petice se věnuje koncernu, rostoucímu na základě systému investičních práv, který však potlačuje demokracii a lidská práva. Mnoho organizací, které se pod tuto petici podepsalo, je s těmito problémy obeznámeno již od případu Bechtel vs. Bolívie. V roce 2001 vedl Bechtel spor s nejchudší zemí Jižní Ameriky kvůli neúspěšné privatizaci vodovodních služeb. Po pěti letech intenzivního mediálního tlaku společnost od sporu ustoupila.

Jak je zmíněno v petici, bolívijské státní zřízení jako jediné podporuje ochranu nadměrných investic v ujednáních o volném obchodu a bilaterálních investičních smlouvách. ICSID je nejrozšířenějším právním mechanismem užívaným celosvětově k tomu, aby vlády jednotlivých zemí tato smluvní ustanovení dodržovaly.

A když tedy bolivijská vláda dodrží všechny náležité procedury zadané ICSID, v několika dnech je touto organizací zřízena nová sekce na řešení sporu proti Bolívii, vzneseného společností Euro Telecom International (ETI), holandskou akciovou společností, jejímž skutečným vlastníkem jsou Telecom Italia a Telefonica of Spain. ETI je 50% ním majitelem ENTELu, společnosti, která provozuje 60% bolivijských telefonních služeb.

Mezi těmi, kteří se pod petici podepsali, jsou organizace politické, duchovní, organizace za životní prostředí, rolnické organizace, organizace za lidská práva, ženské organizace, organizace za nenásilí a humanistické organizace, které jsou aktivní na všech pěti kontinentech.

Vznik této petice inicioval Institut politických studií, výzkumná organizace se sídlem ve Spojených Státech.

Institute for Policy Studies »

Giorgio Schultze »

Bolivia - Giorgio Schultze


« zpět