Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Humanisté v Ghaně odmítli návštěvu G. W. Bushe

13.3.2008

Tiskové prohlášení - Pane Bushi, tady není nic k ověřování.

My, členové občanské organizace Humanist Watch Ghana (HUWAGHA), kteří pracujeme již několik let na podpoře nenásilí ve světě, se zásadně stavíme proti návštěvě prezidenta Bushe a jeho ženy v Ghaně a ostatních afrických státech.

Dle prohlášení Bílého domu je program návštěvy „přímo na místě ověřit vývoj skutečností od poslední návštěvy v roce 2003 v oblastech zvýšení ekonomického růstu, boje proti HIV/AIDS, malárii a dalším léčitelným nemocem, v rámci masivního programu USA v těchto oblastech“.

Dále návštěva prezidentů afrických zemí, včetně prezidenta Johna F.Kufuora, se kterým by měla být vedena diskuze, jak by mohly USA pokračovat ve spolupráci s africkými zeměmi při zavádění demokratických reforem, dodržování lidských práv, zavedení volného obchodu, otevření investičních možností a ekonomických příležitostí napříč celým kontinentem.

Bushova návštěva v roce 2003 nebyla příčinou žádných změn a tímto není v roce 2008 co ověřovat. Malárie, léčitelná nemoc, je v současné době nemocí, na kterou se v Ghaně a na celém africkém kontinentě nejvíce umírá, a to častěji než na HIV/AIDS. V Ghaně aktuálně umírá 200 dětí měsíčně na malárii.

Vítáme jakoukoli iniciativu v boji proti malárii a ostatním nemocem, ale ptáme se proč se nic nemění teď, v době, kdy máme znalosti, nástroje a medikamenty, abychom mohli tyto nemoci v poměrně krátké době dostat pod kontrolu. Nic se neděje, protože svět, jehož je bezstarostný pan Bush hlavním představitelem, nemá žádný skutečný zájem tyto problémy řešit.

Připadá nám k smíchu slyšíme-li věty o demokratických reformách a dodržování lidských práv. Máme velmi dobře na paměti jak byl pan Bush poprvé zvolen, války v Iráku a Afghánistánu nebo vězně roky držené bez soudu v Guantanamo Bay. Nebo nové úpravy státního rozpočtu navrhované kongresu s vyššími náklady na zbrojení a sníženým rozpočtem sociálních služeb…

Kromě toho hovoří o podpoře volného obchodování, otevírání investičních možností a ekonomických příležitostí napříč celým africkým kontinentem, což je jejich hlavní zájem a tím ukazují svoji pravou tvář.

Pan Bush je reprezentantem neo-liberárního systému, ve kterém jsou ve jménu zisku páchány zrůdné skutky a cena lidských bytostí a respekt k nim nejsou žádnou hodnotou.

Žádáme pana prezidenta Johna A. Kufoura a jeho vládu, aby panu Bushovi a jeho vládě nepovolili přístup k ropě v Ghaně. Měl by spíše respektovat odlišnost, než vykrádat přírodní zdroje.

Ghana by si měla vybírat přátele mezi takovými představiteli, kteří uznávají hodnotu života a humanismu. Všichni bychom se měli probudit a zastavit adoraci této neo-fašistické vlády, která se objevuje v našich sdělovacích prostředcích a snaží se vysvětlovat, omlouvat a ospravedlňovat bezpráví.

Apelujeme na naše lidi, aby našli a volili představitele s jiným vnímáním světa, jako byl Kwame Nkrumah a jakými jsou Barak Obama či Evo Morales. A také představitele, jejichž hlavní náplní je nenásilný vývoj, jako byli Mahatma Gandhí, Martin Luther King, Nelson Mandela a jakým je v současné době Silo.

Jedině aktivní nenásilí je morální způsob jednání a uplatnění lidských prav.

Paddy O´Williams
HUWAGHA
Humanist Watch Ghana
P.O.BOX NT 626
ACCRA NEW TOWN
Tel. 0244670442 nebo 0276423345
Email: paddy@huwagha.org
website: www.huwagha.org »


Humanist watch Ghana

Humanist Watch Ghana


« zpět