Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Lidem a vladám v Latinské Americe

10.3.2008

Důrazně odmítáme násilnou vojenskou invazi kolumbijské vlády na ekvádorské území.

Proces transformace v Latinské Americe právě prochází kritickým okamžikem. Dnes je, více než kdy jindy potřeba urychlit projekty ke sjednocení Latinské Ameriky v oblasti politiky, kultury a ekonomiky.

Potřebujeme mír, abychom mohli provést ekonomickou změnu, která pomůže získat zpět naše přírodní zdroje a politická práva našich občanů.

Potřebujeme, aby Venezuela, Ekvádor, Bolivie a Nikaragua posílily proces vedoucí ke změnám.

Humanisté z Ameriky i celého světa budou i nadále poskytovat svou podporu.

Zároveň si ceníme dalších vlád Latinské Ameriky, které podporují rozvoj. Doufáme, že prohloubí tuto orientaci a proces obnovy za široké účastí svých občanů.

Nepotřebujeme válečnou rétoriku ani bojová dobrodružství.

Kolumbijský prezident Alvaro Uribe v úzkém spojení s prezidentem USA Bushem, nedokázal zajistit mír ve své vlastní zemi, a nyní chce exportovat válečnou logiku do zbytku latinskoamerického regionu. Uribeho ozbrojený vpád a masakr, ke kterému došlo na ekvádorském území jsou nepřípustné a vyžadují postih mezinárodním společenstvím.

Řešením tohoto konfliktu, který se vláda USA snaží vyvolat v našem regionu, nebude vyhrožování válkou, ani mobilizace armády. Bushova doba je téměř u konce a je velmi pravděpodobné, že se do Severní Ameriky opět navrátí inteligence a zdravý rozum. Mezitím se v Latinské Americe potřebujeme spojit, udržovat mír, být trpěliví, posilovat nenásilnou aktivitu společenských, politických a kulturních organizací.

Dnes probíhá v Latinské Americe proces vzájemné integrace. Evo Morales, Hugo Chávez, Rafael Correa, Daniel Ortega a další prezidenti podporují tento proces. Je nezbytné, aby kolumbijská revoluční armáda FARC zastavila ozbrojené povstání, propustila rukojmí, vydala se na mírovou cestu a podpořila proces vzájemné latinskoamerické integrace.

Před hrozbou nového konfliktu nabírá na důležitosti rozhodnutí prezidenta Eva Moralese zahrnout do nové ústavy zamítnutí války jako způsobu řešení konfliktů. Je na čase, aby toto rozhodnutí následovaly všechny latinskoamerické země.

Jako společenské hnutí se nesmíme v tomto klíčovém okamžiku mýlit. Cestou k překonání násilí, které způsobují ekonomické a politické instituce tohoto systému, není válka ani násilí. Naše aktivita musí mít vždy prioritu v lidském životě, zdraví lidí a její vzdělání. Neexistují důležitější priority než tyto.

Naší snahou je podpořit spojení latinskoamerického společenského hnutí, které nepodporuje ekonomickou moc nad lidmi, ale naopak posiluje rozhodování a účast lidí na společenském životě.

Tomás Hirsch
Mluvčí humanismu pro Latinskou Ameriku
4. března 2008

Tomas Hirsch »

Novinky.cz »


Tomás Hirsch Goldschmidt


« zpět