Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Humanisté v USA podporují Baracka Obamu

15.2.2008

Barack Obama je jediným kandidátem na úřad prezidenta USA, který se od počátku staví proti invazi do Iráku. Je zřejmé že odmítá mučení a slíbil, že uzavře vojenskou základnu Guantanamo a posílí zákonné ustanovení “habeas corpus”, zajištující občanům legitimní zacházení ze strany státu.

Na rozdíl od ostatních kandidátů je Obama jakýmsi katalyzátorem nové energie. Nové síly schopné překonat propast mezi různými generacemi, etniky a náboženstvími.

Hnutí, které se Obamou inspiruje, představuje snahu o hlubokou změnu po které touží nejzranitelnější části naší společnosti.

Humanisté sdílí touhu po spravedlivějším a mírovějším světě, který nabízí každé lidské bytosti rovná práva a příležitosti bez ohledu na podmínky, ve kterých se člověk narodil.


V širším kontextu by byl Barack Obama dobrým prezidentem i pro zbytek světa. Prezident Spojených Států má velký vliv na ostatní země. Během Bushovy vlády se staly USA nejhorším sousedem na světě.

Afro-Američané představí jednu ze znevýhodněných menšin v USA, zvolení Afro-Američana by bylo signálem, že Severní Amerika se vydává novým směrem. USA budou mít znovu příležitost dodávat světu naději, namísto strachu a násilí. Co je dobré pro svět, je dobré i pro Spojené Státy.

Nesouhlasíme se vším, co senátor Obama navrhuje. Nejsme ale v situaci, kdy by mohly pokrokové hlasy zůstat na okraji.

Musíme zdůrazňovat to, co máme společného. Potřebujeme otevřít dialog, neobávat se rozdílů, využít příležitost vydat se novým směrem, který současná doba naléhavě vyžaduje.


Z těchto důvodů humanisté v celé Americe podporují Baracka Obamu jako prezidenta USA.


Chris Wells

Mluvčí Nového humanismu pro Severní Ameriku
únor 2008


Zdroj: http://chriswells.humanism.org/2008/02/10/los-nuevos-humanistas-apoyan-a-obama/


« zpět