Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

OSN: Zastavení trestu smrti je u cíle

8.2.2008

NEW YORK - 18. prosince 2007 v 11:45 newyorského času schválilo valné shromáždění OSN zastavení (moratorium) trestu smrti. Výsledek hlasování byl: z 192 členů OSN, 104 hlasů pro, 54 proti, 29 se zdrželo hlasování a 5 nepřítomných.

Italští iniciátoři rezoluce za celosvětové zastavení trestu smrti vítali tento úspěch, který údajně překonal jejich očekávání. Italský tisk prezentoval tuto zprávu slovy "Začátek konce zabíjení ze strany státu". V minulosti Itálie na půdě OSN již dvakrát neúspěšně prosazovala zastavení trestu smrti.

V předchozím hlasování (listopad 2007) pro zastavení trestu smrti hlasovalo 99 zemí. To znamená, že se v prosinci přidalo dalších 5 zemí: Kongo Brazzaville, Kiribati, Palau, Nauru a Madagaskar.

Generální tajemník OSN Ban Ki-moon považuje nové hlasování za signál brzkého zrušení trestu smrti na celém světě. Dokonce USA, známý příznivec trestu, začínají měnit postoj. V listopadu 2007 schválil stát New Jersey zákon o zrušení trestu smrti. Další země, která změnila postoj, je Malawi - minule hlasovala proti a v prosinci se zdržela hlasování. Mnoho zemí, které se tentokrát zdržely, by mohly v příštím hlasováním být pro.

Italové a další partneři z Francie, Mexika a Brazílie hledali souhlas na celém světě pro vytvoření koalice, která by měla spojence proti trestu smrti v každé zeměpisné oblasti.

Novozélandská předsedkyně vlády Helen Clark vybrala zrušení trestu smrti jako jednu z priorit své zahraniční politiky. Středoasijské islámské země a bývalé sovětské republiky učinily ze zrušení trestu smrti klíč k demokratizaci.

Naopak fronta pro trest smrti ztrácí sílu a jednotu. Například Egypťané, tradičně pro trest, jsou čím dál mírnější. V rozhovorech před hlasováním se vůbec nehlásili o slovo.

K tématu se vyjádřila i jedna z osobností sportovního světa. Italský atlet Stefano Baldini běžel 4. listopadu 2007 Newyorský maratón s tričkem italské organizace za zrušení trestu smrti.

Zdroj: italská tisková agentura ANSA


« zpět