Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Demonstrace před chilskou ambasádou

26.1.2008

Chilská vláda pronásleduje původní obyvatele.

Ve čtvrtek 24. ledna 2008 se v Praze konala manifestace proti násilí, které chilská vláda páchá proti indiánům Mapuche v Chile. Mapuche je jeden z původních národů Latinské Ameriky. Jeho práva jsou však porušována téměř 500 let. Mapuche jsou zbaveni práva užívat území, které jim odjakživa patřilo. Chilská vláda a nadnárodní koncerny těží měď a další suroviny na jejich území a znečišťují indiánské prostředí. O tom se indiáni snaží informovat mezinárodní veřejnost, což vyvolává tvrdou reakci chilské vlády a cizích investorů. Bezbranní indiáni jsou vězněni, mučeni, týráni, pronásledováni a degradováni všemi možnými způsoby. Představitelka indiánů Mapuche  drží hladovku přes 100 dní a její život je v ohrožení.

Manifestace na podporu indiánů Mapuche probíhaly 24. ledna 2008 před chilskými ambasádami na celém světě.

***

Deklarace humanistů pro chilskou ambasádu:

SVOBODA PRO PATRICIA TRONCOSO A SPRAVEDLNOST PRO INDIÁNI MAPUCHE

 Chilská vláda nadále potlačuje lidská práva.

Patricia Troncoso Chtěli bychom přitáhnout pozornost mezinárodního společenství a upozornit na trápení indiánů Mapuche, jako obětí chilské vlády. Zároveň vyjádřit solidaritu pro Patricii Troncoso, představitelku Mapuche, zavřenou v chilských věznicích, kde drží protestní hladovku již přes 100 dní.

Život Patricie Troncoso je ve vážném nebezpečí. Chilská vláda může tuto dramatickou situaci řešit, pokud odpoví příznivě na její dvě žádosti: nedělní vycházka a přemístění do vězeňského zařízení se zemědělskou aktivitou.

Boj indiánů Mapuche je bojem všech původních obyvatel. Tento boj nemá umělé administrativní hranice. Tento boj je spojený s uznáním, že Latinskou Ameriku tvoří národy a lidé, kteří byli během 500 let diskriminováni, postaveni na okraj společnosti a pronásledováni.

 V soudním procesu proti Patricii se vyskytla řada neregulérních postupů. Dvakrát byla deklarována její nevina. Navzdory tomu vláda aplikovala „antiteroristický zákon“, který vznikl za vojenské diktatury Augusta Pinocheta. Díky tomuto zákonu se mohli použít anonymní svědkové, jimž byly navíc placeny velké finanční částky, aby svědčili proti Patricii.

Patricie a tisíce dalších rolníků žijí v domorodých komunitách, které jsou obklíčeny lesy nadnárodních koncernů a soukromými farmami. Vojenské složky chilské policie ve spolupráci se soudním systémem páchájí na indiánech perzekuci, potlačují jejich základní práva, mučí je a týrají, srovnávají jejich vesnice se zemí.

Současný zdravotní stav Patricie je velmi kritický. Zdravotní zprávu zpracoval tým lékařů, sestavený na žádost „Inter-americké“ komise pro lidská práva. Tento tým doporučuje, mimo jiné, aby byla Patricie naléhavě přemístěna do nemocnice v Santiago de Chile. Přesto je zastupitelka indiánů držena na posteli v provinční nemocnici, bez možnosti kontaktu. Byla jí zamítnuta možnost telefonicky komunikovat s „Inter-americkou“ komisí pro lidská práva.

Postup Chilské vlády proti ženě v ohrožení života, která jen žádá spravedlnost pro sebe a pro svůj lid, nám připadá ostudný a neakceptovatelný.

Žádáme okamžité řešení situace Patricie Troncoso a indiánů Mapuche.

Žádáme prezidentku Michelle Bachelet, aby s národem indiánů Mapuche komunikovala srdcem a zahájila dialog a nápravu způsobených nespravedlností.

 

Tomás Hirsch
Humanistický mluvčí pro Latinskou Ameriku

Giorgio Schultze
Mluvčí evropského humanistického fóra

Jan Tamáš
Předseda Humanistické strany v ČR




« zpět


Související

Průvod na podporu různorodosti v Curychu

Průvod na podporu různorodosti v Curychu

3.5.2008 - Ze světa
Koncem dubna uspořádali humanisté v Curychu společně s dalšími organizacemi happening na podporu různorodosti a proti rasismu. Smyslem akce bylo podpořit občany...
Celý článek »