Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Podporujeme protesty proti korupci v Indii

11.9.2011 - Mezinárodní stanovisko Světa bez válek a násilí
Svět bez válek a násilí vyjadřuje svou solidaritu s Annem Hazarem a lidmi v Indii, kteří se v obrovských počtech mobilizují proti politické a institucionální korupci vyskytující se v indické společnosti.

Po vlně společenských změn v Bolívii, na Islandu, v Tunisku, Egyptě a Španělsku je Indie další zemí, která vsadila na nenásilí, aby poukázala na skutečnou násilnou povahu systému. Indické autority kopírují chyby, které kdysi dělala britská vláda vůči Ghándímu - domnívají se, že zákazem nenásilných protestů a zatýkáním těch, kteří nesouhlasí, docílí toho, že protesty prostě nějak utichnou.

Na základě nejušlechtilejších principů Ghándího nenásilné filosofie drží Anna Hazare již čtvrtý den z patnácti hladovku (stanovisko bylo vydáno 21. 8. - pozn. překl.), která má upozornit to, že indická vláda se snaží prosadit protikorupční zákon, z nějž by měl výjimku premiér a vrchní soudcové. Je jasné, že nikdo ve společnosti by neměl mít možnost zpronevěřit a krást veřejné peníze, přičemž ve skutečně demokratické společnosti by neměly existovat žádné výjimky.

Navzdory tomu, že indický premiér Manmohanu Singh nazývá Hazarův protest „anti-demokratickým", lidé začínají vidět, že jsou podváděni a manipulováni, a mají toho už dost.

Indie - země, která je postavena na inspirativních osobnostech jako byl Gándhí a na tisícileté nenásilné historii - by měla jít v popředí nenásilí, ekonomického rozvoje, společenské spravedlnosti a míru, místo toho aby byla jaderně vyzbrojenou, zkorumpovanou a chudobou zmítanou zemí, jako je tomu nyní.

Svět bez válek plně podporuje úsilí Anna Hazareho, jeho týmu a milionů lidí v Indii, kteří požadují společenskou spravedlnost.

Nechť se Indie znovu stane majákem Asie a celého světa.

21. 8. 2011 - Mezinárodní stanovisko Světa bez válek a násilí
Support for the Campaign Against Corruption in India

 


« zpět