Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Již 4 037 měst požaduje odstranění jaderných zbraní

3.8.2010 - Pol DHuyvetter, Starostové za mír

Organizace Starostové za mír oznámila, že ke kampani za odstranění jaderných zbraní do roku 2020 se připojilo již 4 037 měst ve 144 zemích a dalších oblastech. Dr. Akiba, starosta Hirošimy a prezident organizace Starostové za mír, vede tuto mezinárodní kampaň proti zemím vlastnícím jaderné zbraně. Požaduje, aby tyto země přestaly o městech smýšlet jako o cílech zbraní hromadného ničení.

V červnu organizace přivítala 72 nových členů. Výsledkem řízených snah v Austrálii, Brazílii, Kanadě, Řecku, Itálii, Japonsku, Španělsku, Švédsku a Spojených státech byl systematický nárůst členství v předchozích měsících. Nové úsilí bylo v minulém měsíci vyvinuto i v Etiopii.

Organizace Starostové za mír blahopřeje Asociaci amerických starostů k jednohlasnému schválení průkopnického usnesení, které bylo výsledkem 78. výročního shromáždění Asociace konaného 14. června 2010 v Oklahoma City. Toto usnesení podporuje americkou účast ve světovém snižování počtu jaderných zbraní a přesměrování výdajů od jaderných zbraní k potřebám měst.

Členů organizace Starostové za mír přibývá nebývalou rychlostí. Od září 2009 se k organizaci připojilo více než 1000 měst. Mezi členy organizace patří už více než polovina stovky nejlidnatějších měst světa a stejný počet měst hlavních. Organizace tak zastupuje více než tři čtvrtiny miliardy lidí po celém světě. Tento nevídaný růst ukazuje odhodlanost měst po celém světě skoncovat s jadernými zbraněmi a chránit tak své občany před jadernou zkázou.

V minulém měsíci členství podstatně narostlo v Austrálii (8), Brazílii (1), Kanadě (2), Etiopii (4), Německu (1), Řecku (2), Itálii (1), Japonsku (39), Makedonii (1), Mexiku (1), Španělsku (5), Švédsku (2), Thajsku (1), Spojených státech (2), Venezuele (1) a Vietnamu (1).

Globální rozložení členství se od minulého měsíce nezměnilo. Téměř polovina členů organizace je z Evropy (1984 + 12); následuje Asie (1171 + 41), dále Latinská Amerika a Karibik (313 + 3), Severní Amerika (248 + 4), Afrika (210 + 4) a Oceánie (111 + 8).

Aby byla možná spolupráce s městy z celého světa, založili v roce 1982 starostové Hirošimy a Nagasaki během Mimořádného zasedání o odzbrojení při OSN organizaci Starostové za mír. V roce 2003 organizace spustila Vizi 2020 - kampaň za odstranění jaderných zbraní do roku 2020. Od roku 2004 organizace vysílá své zástupce na všechny konference ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT) a na všechna setkání Přípravných komisí. Starostové za mír požadují zahájení vyjednávání, která by vedla k uskutečnění klidného světa bez jaderných zbraní.

V roce 2008 Starostové za mír podpořili Hirošimsko-nagasakský protokol, který jasně naznačuje cestu k úplnému odstranění jaderných zbraní do roku 2020. Na občanské úrovni vedla organizace projekt Města nejsou terč, petici na podporu úplného odstranění jaderných zbraní do roku 2020. V květnu při příležitosti Hodnotící konference NPT v New Yorku bylo předsedovi konference odevzdáno více než milion podpisů.

V září 1945 atomové bomby proměnily města Hirošima a Nagasaki v hromady suti a vzaly s sebou nespočet životů. Aby bylo zajištěno, že se taková jaderná tragédie už nebude nikdy opakovat, Hirošima a Nagasaki se vytrvale snaží přesvědčit svět, že jaderné zbraně jsou nehumánní, a opakovaně volají po jejich úplném zrušení.

Zdroj: Pressenza | překlad: Markéta Beťková


« zpět