Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Kodaň: Slon se dal do pohybu

22.12.2009 - Avaaz.org

"Dá to mnoho práce dostat slona do pohybu, ale když se vám to podaří, těžko se dá zastavit."

Dopis Avvazu:

Drazí přátelé,
byl to těžký konec ohromného týdne. V celonočních jednáních světoví politici dospěli v Kodani ke slabé dohodě, která představuje selhání, co se týče stanovených emisních cílů, jež jsou nezbytné k tomu, aby bylo možné předejit katastrofickému globálnímu oteplování. Tato dohoda by vyzněla výrazněji, není však (bohužel) závazná a neurčuje urgentní termín pro podepsání skutečné klimatické smlouvy. Velcí znečišťovatelé jako Čína a USA chtěli slabou dohodu, zatímco potenciální obhájci silné dohody jako Evropa, Brazílie a Jižní Afrika nebojovali dostatečně intenzivně, aby je zastavili.

Avšak zatímco političtí vůdci, co se týče formování historie v Kodani selhali, lidé po celém světě začali  tuto historii tvořit. Díky tisícům vigilií, manifestací a protestů, stovkám tisíců telefonických hovorů a miliónům petičních podpisů "se slon konečně začal pohybovat..."

Navzdory svému výsledku Kodaň vybudovala hnutí, které může zvítězit v boji za záchranu naší planety. Klikněte na odkaz a řeknětě všem těm ostatním ohromným lidem, kteří v této akci participovali "díky vám", podívejte se se na fotografie, videa a zprávy o tom, co jsme v posledním týdnu dělali a zapojte se do globálního, bezprostředně překládaného mnoho-jazykového rozhovoru, v němž si můžeme všichni navzájem vyměnit úvahy o tom, jak pokračovat dál.

V posledním týdnu jsem zorganizovali tisíce vigílií a událostí ve 140 zemích, ohromnoou petici, do níž se zapojilo mnoho miliónů lidí a spousty národních telefonických kampaní, které zahrnuly tisíce telefonických rozhovorů.
Napsali jsme tisíce nových článků, zorganizovali mírová čtení petice v hlavních vládních budovách a také v samotném summitu se nám podařilo uskutečnit několik vysoce kaskadérských kousků a událostí.

Ve středu, během globálního konferenčního hovoru 3000 členů Avaazu, premiér Spojeného království Gordon Brown na členy apeloval: "Podařilo se vám prosadit do světa idealismus ... nepodceňujte, jaký to má zde v Kodani vliv na politiky." Laurát Nobelovy ceny Desmond Tutu na nás osobně apeloval, abychom navázali na zápal minulých událostí a nevzdávali to.  

Tento víkend jsme viděli, že boj za záchranu naší planety nelze vyhrát během jediného summitu. My jsme se však také naučili, co jsme schopni udělat, když se dáme všichni dohromady. Pokud se dáme dohromady, nic nás nezastaví.

www.avaaz.org/en/after_copenhagen

S naději a vděčností,

Ricken, Ben, Paul, Alice, Luis, Milena, Iain, Pascal, Graziela, Paula, Benjamin, Veronique, Taren, Sam, Raj, Raluca, Yura, Saravanan, Vladimir, Josh, David a celý tým Avaazu.


« zpět