Dokument Světového pochodu
Kořeny násilí je třeba hledat ve strachu
Setkání Světového pochodu u ústí Bosporu
V Istanbulu, pátém největším městě světa a jediném městě, které se rozprostírá na dvou kontinentech, se konalo významné setkání na bosporském mostě: v bodě, kde Asie potkává Evropu. V historickém městě a centru turecké kultury se setkal Středovýchodní tým Světového pochodu za mír a nenásilí s Týmem pro jihovýchodní Evropu, aby mu obrazně předal štafetu.
Během cesty, která trvala 24 dnů a vyvrcholila desetidenním putováním Tureckem, prošel středovýchodní tým Egyptem, Izraelem, Palestinou, Jordánskem a Sýrií, slyšel o konfliktech v celém regionu a propagoval vytvoření kultury míru a nenásilí. Setkání s pacifistickými, ekologickými a náboženskými skupinami spolu s různými politiky a političkami na rozdílných úrovních přesvědčilo tým, že „kořeny násilí jsou všude stejné. Lidé trpí stejně bez ohledu na náboženské nálepky; pod nimi vidíme lidské bytosti, které trpí stejně. Při rozhovorech s obyvateli těchto oblastí bylo důležité pojednat o kořenech násilí, které je třeba hledat ve strachu: strachu ze samoty, nejistoty, nemoci, smrti. Ten způsobuje, že se lidé chovají násilně. Jestliže se nám podaří tyto problémy vyřešit, poroste víra v budoucnost a násilí ustoupí," toto jsou slova Eduarda Gozalo, člena Středovýchodního týmu a hybné síly událostí v Turecku.
Na otázku, jak by komentoval situaci v Turecku s pokračujícím napětím mezi tureckými a kurdskými komunitami, Gozalo řekl: „Existuje mírový návrh, který musí být podporován. To neznamená podporu jedné nebo druhé straně, ale podporu samotnému mírovému cíli bez ohledu na to, odkud tento návrh pochází. Jestliže neuvidíme sami sebe jako součást většího obrazu, naše rozdíly budou i nadále zdroji násilí."
Tým Světového pochodu pro jihovýchodní Evropu projde balkánskými zeměmi: částí Evropy, která ještě nedávno trpěla válečnými otřesy, etnickými čistkami a nepředstavitelným násilím. Pochod opustí Istanbul, aby překročil hranice s Řeckem a poté se vydal na cestu Makedonií (dříve Jugoslávská republika Makedonie), Kosovem, Srbskem, Bosnou a Hercegovinou, Chorvatskem, Slovinskem a Itálií, než dorazí 9. listopadu do Ženevy, která bude místem setkání čtyř různých běhů Světového pochodu včetně Základního týmu, který zahájil svou cestu ve Wellingtonu na Novém Zélandě 2. října.
Během dnešního setkání odpověděl Giorgio Schultze, evropský mluvčí Světového pochodu, na dotaz ohledně svých nadějí na nadcházející cestu Světového pochodu: „Mojí nadějí je, že najdeme několik poslů budoucího univerzálního lidského národa; kdybychom našli na každém místě jednoho člověka, který by viděl, kde leží kořeny násilí; jestliže najdeme lidi, kteří vidí, že v každé lidské bytosti existuje něco posvátného, pak máme východisko pro cestu ven z násilí."
Zdroj: TheWorldMarch.org« zpět