Dokument Světového pochodu
Rwandský masakr v roce 1994 se řešil v Kanadě, soudce udělil doživotní trest
Jeden z původců genocidy ve Rwandě, která se stala v roce 1994 a při níž bylo za pouhých sto dnů zavražděno více jak 800 tisíc členů etnického kmene Tutsiů, stanul před kanadským soudem. Tam se zpovídal ze svých zločinů. Podle mnohých očitých svědků, vypovídajících u tohoto soudu, byl Desiré Munyaneza velitelem povstaleckých skupin etnika Hutů. Pod jeho velením bylo zmasakrováno snad nejvíc lidí a to převážně v okolí oblasti Butare. Navíc byl také Munyaneza napojen na hlavního strůjce celého rwandského konfliktu.
Desiré Munyaneza byl zatčen v Kanadě už v roce 2005 a soud s ním se táhl celých dva a půl roku. Nyní byl pravomocně uznán vinným z genocidy a podílu na ní. Vysloužil si tak právem doživotní trest. Munyaneza se stal v pořadí prvním odsouzeným z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Kanadě. Během soudu vystoupilo proti němu více jak 60 svědků, kteří podrobně vyprávěli o zvěrstvech páchaných skupinami jeho povstalců na lidech z etnického kmene Tutsiů.
Rwandský konflikt mezi etnikem měl i dozvuky v okolních státech. Tisíce tutsiijských uprchlíků tak ve snaze zachránit si holý život prchlo do blízké Tanzánie, kde OSN zřídila uprchlické tábory. Ti, kterým se to nepodařilo, byli doslova zmasakrováni a zabiti dost drastickým způsobem. Povstalci používali k vraždění dokonce i mačety.
Rwandský konflikt tak zasáhl jistě celý svět. Vlády jednotlivých civilizovaných států se ale k tomuto problému tehdy však postavily zády. Nikdo nechtěl mít s konfliktem ve Rwandě cokoliv společného. Celý svět tak bohužel navzdory hlasitým prosbám o pomoc nijak nereagoval. Jediná pomoc přišla od OSN, která tam vyslala své intervenční síly.
Novinář a publicista, fotograf a spisovatel Michal Šebek
« zpět