Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Běh za ženy v Africe je v cíli!

21.10.2009
Běh za ženy v Africe

Centrum ProEquality při Otevřené společnosti o.p.s. uspořádalo dobročinnou sportovní akci Běh za ženy v Africe, který se uskutečnil 17. 10. 2009 v pražském parku Vrch Svatého Kříže - Parukářka.

Běžci a běžkyně, které se na akci zaregistrovali, měli možnost zvolit neziskovou organizaci, která získá výtěžek ze startovného.

----
Tizková zpráva:

Běh za ženy v Africe je v cíli!

Startovné získala v hlasování jedna z prezentovaných neziskových organizací. Centrum ProEquality při Otevřené společnosti o.p.s. uspořádalo dobročinnou sportovní akci Běh za ženy v Africe, který se uskutečnil 17. 10. 2009 v pražském parku Vrch Svatého Kříže – Parukářka. Běžci a běžkyně, které se na akci zaregistrovali, měli možnost zvolit neziskovou organizaci, která získá výtěžek ze startovného. Vybráno bylo 3.800 Kč a částka bude předána Humanistickému centru Dialog, o.s.

Všichni účastníci a účastnice se mohli zaregistrovat na sportovní akci, shlédnout prezentace neziskových organizací Člověk v tísni, Humanistické hnutí, Charita Česká republika a INEX - Sdružení dobrovolných aktivit a hlasovat pro neziskovou organizaci, která získala výtěžek ze startovného. Jednalo se o částku 3.800 Kč, kterou získalo v těsném hlasování Humanistické centrum Dialog, o.s.

Pořadí organizací:
Humanistické centrum Dialog
Charita Česká republika
Člověk v tísni
INEX - Sdružení dobrovolných aktivit

Na akci se také prezentovaly kampaně:

Česko proti chudobě - Akce „Dny proti chudobě 2009“
www.ceskoprotichudobe.cz

Světový pochod za mír a nenásilí, který vyvrcholí v České republice „mírpárty“ http://mirparty.svetovypochod.cz/ v Praze 3. 11. 2009
www.svetovypochod.cz

Stand Up and Take Action ve dnech 16. – 18. 10.
http://standagainstpoverty.org/


Jak jsme vybírali organizace?

Předpokladem pro prezentaci na Běhu za ženy v Africe bylo, že organizace musí působit v Africe a v některém z projektů se věnují aktivní pomoci ženám.

Proč jsme se rozhodli pro Afriku?

Začalo to filmem Hluboké ticho … Loňský festival Jeden svět 2008, uvedl dokumentární snímek americké režisérky Lisy F. Jackson Kongo: Hluboké ticho (The Greatest Silence: Rape in the Congo), který měl v rámci festivalu velký ohlas.

Na základě projekce dokumentárního filmu se organizace Člověk v tísni rozhodla zahájit misi ve východním Kongu, kde pomáhá přežít znásilněným a zmrzačeným ženám. Stejný dokument byl také impulsem pro české novinářky a fotografky Lenku Klicperovou a Olgu Šilhovou, které se vydaly do stejných míst a natočily filmový dokument Slzy Konga, který měl premiéru v září 2009 v Praze.

Co dál?

Jedním z témat, které Centrum ProEquality dlouhodobě sleduje je Gender a rozvoj. V uplynulém roce jsme vyvinuli značné úsilí na mapování situace v oblasti rozvojové spolupráce a zapojili se do přípravy několika strategických dokumentů. Ve spolupráci s Ústavem mezinárodních vztahů jsme vypracovali policy paper s názvem Strategie začlenění genderu do české rozvojové spolupráce: Ne móda, ale nutná podmínka efektivity a zahájili spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí o možnostech lepšího zohlednění genderových aspektů v rozvojové pomoci České republiky.

Běh za ženy v Africe je první vlaštovkou, jak se chceme zapojit do prosazování ženských práv v rozvojových zemích. Vzhledem k úspěchu prvního ročníku Běhu za ženy v Africe hodláme příští rok akci zopakovat a zaměřit se na jeden z dalších kontinentů např. Asie nebo Latinská Amerika. Věříme, že i další ročník „Běhu za ženy“ bude úspěšný.

Více informací:
Petra Kubálková, Centrum ProEquality
Otevřená společnost o.p.s./Open Society p.b.a.
Seifertova 47, 130 00 Praha 3
www.otevrenaspolecnost.cz
www.proequlity.cz
tel. +420 222 540 979

Facebook: Centrum ProEquality
Skupina na FB: Za posílení postavení afrických žen

Video: http://www.youtube.com/watch?v=jrHwSVJi_p0

Foto na: facebook« zpět