Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

UNASUR sešel z cesty

3.10.2009 - Pressenza IPA

Je politováníhodné, jak se státy Jižní Ameriky angažují v bezuzdném závodě ve zbrojení s nepředvídatelnými následky. Pokud to neznamená otevřenou válku dnes, zítra tu budou vládnout jiní, kteří budou mít v rukou to, co oni dnes nakoupili. Pouze lidé mohou zastavit toto kolektivní šílenství, které se začalo objevovat.

Jasnou odpovědí sedmi novým americkým základnám, budovaným v Kolumbii, byly dodávky zbraní z Francie do Brazílie v hodnotě miliard dolarů, které jsou spolu s technologickou sofistikovaností zbrojního průmyslu Brazílie novým krokem nebezpečnou cestou.

Venezuela, aby nezůstala pozadu, na oplátku nakupovala na ruském trhu, zatímco Chile neustále obnovuje své vzdušné, pozemní i námořní síly, aby „odstrašila“ své sousedy.

Nejneuvěřitelnější je vysvětlení, že tohle všechno není závod ve zbrojení, ale jednoduše pouze modernizace obranných systémů k potírání terorismu a obchodu s drogami. Takové myšlení je asi stejně tak logické, jako snažit se zabít mouchu těžkým dělostřelectvem.

UNASUR - Unión de Naciones Suramericanas (Unie Národů Jižní Ameriky) - namísto aby ustoupila nátlaku prosperity, nebezpečně rozšiřuje svůj zbrojní potenciál. Důsledky jsou nepředvídatelné. Osud Latinské Ameriky byl dán do rukou armád. Politici byli odstaveni na druhou kolej, zahnáni do kouta a paralyzováni mezi vojenskou a hospodářskou mocí. Zbrojní průmysl nadále uvolňuje trhy a světové mocnosti se rozhodly uniknout ekonomické krizi tím, že sem budou dodávat zbraně. Politici si našli novou řeč, aby mohli ulevit svému svědomí, mluví o „modernizaci technologií“, „potírání terorismu a obchodu s drogami“ nebo „schopnosti odstrašit“.

S obavou konstatuji, že UNASUR sešel z cesty. Enormní nákup zbraní odráží pouze jediný fakt -  vlády zjistily, že v budoucnu se již na ničem neshodnou a jediným řešením sporů bude použití síly. Ujasněme si to - tohle je pravým opakem současné snahy o sjednocení. Je to zkrátka nadvláda silnějších nad slabšími.

Spojitost mezi vnitřní kulturní kolizí zemí Latinské Ameriky nejen s původními komunitami, které povstaly v celé Americe, ale i s městskými a mladými subkulturami spolu s nekonečným násilím v každodenním životě a násilím ve velkém měřítku v rámci celého kontinentu, se nezdá být patrná. Přesto je obojí odrazem stejné nemoci - pandemie násilí, která napadá svědomí světového společenství.

To je chvíle, kdy přichází ke slovu Světový pochod za mír a nenásilí. Pouze lidé mohou zastavit toto kolektivní šílenství, které se objevuje. Nebuďme lhostejní k této celosvětové události, která začíná 2. října na Novém Zélandu. Postavte se za mír, za nenásilí, požadujte, aby vaše vláda odzbrojila a omezila svůj rozpočet na zbrojení.

Tomás Hirsch
Mluvčí Světového pochodu za Jižní Ameriku

Pressenza IPA


« zpět