Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Humanistická strana požaduje stažení španělských vojenských jednotek z Afgánistánu

2.10.2009 - Pressenza IPA

Španělští humanisté vyjadřují smutek nad ztrátou lidských životů a požadují stažení zahraničních vojenských jednotek z Afghánistánu. „Všechny zahraniční vojenské jednotky, včetně těch španělských, představují okupační síly a měly by se okamžitě stáhnout. Požadujeme, aby vláda bez prodlení vydala toto nařízení,” prohlásil Pau Segado, generální tajemník Humanistické strany.

Pau Segado, generální tajemník Humanistické strany (HS) ve Španělsku, a Nacho Martinez, tajemník HS pro vztahy mezi institucemi, na nedávné tiskové konferenci vyjádřili postoj své strany k závažným událostem, ke kterým nedávno došlo v Afghánistánu, kde 13 lidí přišlo o život v konfrontaci s vojenskými jednotkami ze Španělska, stejně jako několik dní předtím bombardování způsobilo téměř 100 úmrtí.

Zatímco ostatní strany diskutují, kdo v kongresu je zodpovědný za tento konflikt, Pau Segado prohlašuje: „Pokaždé, když slepé násilí zničí lidský život, humanisté truchlí. Tato úmrtí, přímý následek působení zahraničních jednotek v Afghánistánu, se nikdy neměla stát. Všechny z těchto zahraničních jednotek, včetně těch španělských, představují okupační síly a měly by se z Afghánistánu okamžitě stáhnout. Požadujeme, aby vláda bez prodlení vydala toto nařízení.”

Nacho Martinez v reakci na další otázku potvrdil: „Vláda musí velice podrobně vysvětlit, co se stalo v Sabkazu. Je zvláštní, jak jsou tato úmrtí ospravedlňována s tím, že šlo o pouhé udržování obyčejných zločinců na uzdě. Zůstává nepochopitelné, proč by tito „gangsteři”, a to navzdory jejich neschopnosti uškodit svým cílům, měli být vystaveno tak tvrdému trestu a proč museli být pod útokem přes šest hodin.

Martinez také uvedl: „NATO a další země, které mají vojáky v Afghánistánu, za to nesou zodpovědnost. Ne pouze za těchto 100 úmrtí, ale také za dalších 1000 úmrtí civilistů a množství lidí, kteří jsou označováni jako povstalci za tím účelem, aby jim mohlo být odepřeno jejich právo na život. Toto není síla udržující mír, ale spíše zabíjecí stroj. A mezitím se přidávají další polínka do ohně. Afgánci umírají hlady, jsou oběťmi korupce a klamu svých vládnoucích orgánů a úředníků. Co Afgánci potřebují, je mezinárodní ekonomická pomoc, investice do zdravotnictví, vzdělání a infrastruktury a diplomatická asistence k tomu, aby konfliktní politické frakce započaly veřejnou diskuzi za účelem nalezení řešení, jak ukončit svoje vzájemné konflikty.

Pau Segado na závěr konference uvedl: „Tyto akce definitivně dávají v potaz morální postavení vlády a především premiéra. Jestliže nyní naše vojenské jednotky ustoupí, můžeme uznat, že ačkoliv následky dosud provedených akcí jsou neodčinitelné, všechno byla závažná chyba. Jestliže naopak budou vojenské jednotky v Afghánistánu udrženy a rozšířeny, přinášejíce riziko dalších úmrtí, budeme nuceni konstatovat, že se ve skutečnosti na úřadě vlády nic nezměnilo od té doby, co bývalý premiér Aznar spolupracoval na masakru v Iráku,“ vyjádřil Segado své obavy, týkající se vládního prohlášení, oznamujícího možné rozmístění dalších vojenských jednotek v Afghánistánu.

Pressenza IPA

Spanish Humanist Party - Pau Segado


« zpět