Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Radar v Česku nebude, zvítězil zdravý rozum nad nesmyslným zbrojením

17.9.2009 - Tisková zpráva hnutí Nenásilí

Hnutí Nenásilí velmi vítá rozhodnutí prezidenta USA Baracka Obamy upustit od záměru předchozí americké vlády zřídit ve střední Evropě dvě nové vojenské základny pro takzvaný systém národní raketové obrany.

„Je to velká výhra pro Česko a jsme moc rádi, že budeme moci i nadále žít v naší krásné zemi bez přítomnosti cizích vojáků," uvedl dnes ráno mluvčí hnutí Nenásilí Jan Tamáš, který proti umístění vojenské základny bojoval více než tři roky. „Ukázalo se, že naše argumenty o nesmyslnosti celého projektu se potvrdily. Zvítězil zdravý rozum nad honbou zbrojařských koncernů za ziskem."

Hnutí Nenásilí nicméně konstatuje, že projekt měla odmítnout už v předchozích letech sama česká vláda. Ta se chovala zcela v rozporu se základními principy demokracie, když prosazovala radar proti vůli většiny Čechů.

Do kampaně proti radaru se v posledních třech letech zapojili v České republice tisíce lidí. Vzniklo jedno z největších občanských hnutí v historii České republiky. Sám Tamáš během kampaně proti radaru navštívil řadu evropských zemí i USA a vystupoval na desítkách mezinárodních konferencí. Proti radaru také držel se svým kolegou z hnutí Nenásilí Janem Bednářem loni v květnu 21 dní hladovku. Během tříleté kampaně jednali mimo jiné se zástupci parlamentu ČR, europoslanci, poslanci dalších evropských zemí, zástupci kongresu USA a řadou dalších významných politických činitelů.

Hnutí Nenásilí chystá oslavu ukončení plánu, které se zúčastní řada z těch, kdo více jak tři roky usilovali o zachování ČR bez cizí vojenské přítomnosti. Otevřená oslava bude probíhat dnes od 18:30 hodin v Humanistickém centru, Tyršova 1, Praha 2. 

 

Hnutí Nenásilí se zrodilo z aktivity skupiny českých humanistů v prosinci 2007. Jeho cílem je nenásilnými formami bojovat proti umístění vojenské základny USA na území České republiky a prosazování ideálů nenásilí. Hnutí vešlo do širšího povědomí zejména hladovkou Jana Tamáše a Jana Bednáře v květnu loňského roku, na ní navazující řetězovou hladovkou osobností celospolečenského života a pořádáním mezinárodních konferencí a dalších aktivit věnujících se problematice nenásilí, jaderného odzbrojování, prevenci militarizace vesmíru a stažení okupačních vojsk z cizích území.
Hnutí bývá někdy mylně zaměňováno s iniciativou Ne základnám.


Kontakt:
Ing. Jan Tamáš, Ph.D., tel. 776 785 839, email: jan.tamas@humanisti.cz
Jan Bednář, tel. 608 731 162, email: jan.bednar@nenasili.cz


« zpět