Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Dalajlama vyzval v Praze Západ k podpoře rozvoje demokracie v Číně

16.9.2009 - Česká televize

Praha - Tibetský duchovní a politický vůdce dalajlama vyzval na pražské konferenci o lidských právech a míru v Asii Západ k podpoře rozvoje demokracie v Číně. Řekl, že demokracii nelze Číně vnutit, ale musí přijít zevnitř země. Dvoudenní konference pořádané nadací Forum 2000 se zúčastnila i exilová představitelka hnutí ujgurského etnika v čínské provincii Sin-ťiang Rebija Kadírová. Proti její přítomnosti protestuje čínská vláda.

Kadírová souhlasila s dalajlamou, že s demokracií musí přijít sami Číňané, ale současně doplnila, že pro zlepšení stavu dodržování lidských práv v Číně je také nutný velký tlak mezinárodního společenství i EU na Peking.

Úplná samostatnost by podle dalajlamy Tibetu neprospěla. Není proto třeba usilovat o nezávislost na Číně, ale jen o autonomii a dodržování lidských práv. "Síla přináší strach a strach ničí důvěru. A bez důvěry nevznikne harmonie," řekl tibetský duchovní vůdce dalajlama. Hovořil také o vzdělávání jako nástroji pro šíření demokracie a zastavení cenzury. "Svoboda informací je naprosto zásadní, protože překrucování reality je nebezpečné. Každý má právo znát skutečnost," uvedl. Stejný názor měla i Kadírová.

Celý článek: Česká televize


« zpět