Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Obama pokračuje ve zlepšovaní vztahů s muslimy

14.9.2009 - France 24

Tři měsíce po svém projevu v Káhiře uspořádal americký prezident při příležitosti ukončení ramadánského půstu v Bílém domě recepci, při jejímž průběhu pochválil islám jako náboženství, „které tvoří integrační část Spojených států".

Ve středu pro AFP americký prezident pochválil islám, který představil jako integrující část Spojených Států, když při příležitosti recepce ke skončení ramadánského půstu přijal v Bílém domě členy muslimské komunity.

„Pro více než miliardu muslimů je ramadán obdobím zbožnosti a intenzivního přemýšlení," řekl prezident, když přivítal pozvané v přijímacím sále Bílého domu na recepci k tomuto „iftaru" (jídlo k ukončení půstu). „Iftar dnes večer, při příležitosti tohoto ramadánu, je vrcholným rituálem v kuchyních a mešitách 50 amerických států", zdůraznil prezident.

„Islám, jak víme, tvoří část Spojených států. Jak americký lid ve svém komplexu, tak americká muslimská komunita, je velmi dynamická a velmi různorodá," pokračoval. „Při této příležitosti slavíme svatý měsíc ramadán a oslavujeme i to, že muslimové obohatili Spojené státy a jejich kulturu", řekl Obama.

Mezi hosty, pozvanými Obamou, byla mladá studentka Bilqis Abdul-Qaadir, která se proslavila na lyceu svými výtečnými výkony v basketbalu v Massachusets (severo-východ USA). „Nedávno řekla jednomu novináři: ´Ráda bych byla inspirací pro početné mladé muslimy, kteří by chtěli hrát basketbal.´ Všechno je možné, mohou to také dělat," řekl Obama. Sám je též basketbalovým amatérem. „Bilqis je zdrojem inspirace nejen pro mladé muslimy, je inspirací pro každého z nás," dodal.

Prezident oslovil také oba dva první muslimské poslance Kongresu Spojených států, Keitha Ellisona a Andrea Carsona.

Minulý týden na začátku ramadánu se Obama zavázal „přijmout konkrétní opatření" vedoucí k obnovení svazků s islámem. „Chci zde znovu vyjádřit svou vůli k tomu, aby vztahy mezi Spojenými státy a muslimy napříč světem dostaly nové základy," řekl Obama necelé tři měsíce po svém velkém projevu, proneseném v Káhiře a adresovaném muslimskému světu.

Svatý měsíc ramadán začal v srpnu ve většině arabských zemí a v Iránu.

Zdroj: France 24


« zpět