Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Evo Morales veřejně vyslovil svůj nesouhlas se vznikem vojenských základen a navrhuje referendum

13.9.2009

Na summitu Unie jihoamerických národů (Union of South American Nations - UNASUR), konaném v argentinském městě Bariloche, navrhne bolivijský prezident Evo Morales kontinentální referendum o založení amerických vojenských základen v Kolumbii. V nedávných prohlášeních vyzýval k obraně zájmů latinsko-amerických občanů.

„Pokud si kolumbijská vláda nebude přát odstranit vojenské základny z Kolumbie, proč neuspořádat referendum v Jižní Americe (...), aby rozhodli lidé a ne impérium?", řekl Evo Morales během veřejného jednání v Coipase.

Morales prohlásil, že založení vojenských základen je provokací USA za účelem vytvoření konfliktu mezi zeměmi a zmaření integrace Jižní Ameriky.

Také uvedl, že vlády „by měly bránit zájmy země a občanů a tedy územní suverenitu a přírodní zdroje" a dodal, že občané Latinské Ameriky ovládají dost přírodních zdrojů na to, aby nebyli závislí na rozhodnutích a zneužívání ze strany světových mocností.

Při další příležitosti Morales řekl, že během americké vojenské přítomnosti v Bolívii pod záminkou boje proti obchodu s narkotiky byla důstojnost Bolívie narušena a že boj proti obchodování s drogami byl více efektivní po odchodu Amerického úřadu pro kontrolu narkotik (US Drug Enforcement Agency).

Zdroj: Pressenza

 


« zpět