Dokument Světového pochodu
Ugandští rebelové utekli do Konga, teror však stále pokračuje…
Rebelové, kteří si říkají Armáda Božího odporu a kteří před několika lety působili v Ugandě, byli vyhnáni silou. Jejich cesty tak vedly do blízkého Konga, kde opětovně započali svá kruté řádění na tamním obyvatelstvu. Mnoho obyvatel Konga tak ve snaze zachránit si holý život prchlo do blízkého Súdánu. Ovšem netušíc, že tito rebelové půjdou i tam za nimi.
Kongo se tak nechtěně stalo dalším z terčů nekonečných útoků ugandské skupiny rebelů. Vůdcem celého hnutí je Joseph Keny. Jeho záměrem bylo nastolit v Ugandě jakýsi teokratický režim a stát. Již v Ugandě terorizoval a vraždil tamní obyvatele, unášel děti, z nichž si vychovával své stoupence.
Armády Ugandy, Konga a jižního Súdánu se všemi silami snažili zahnat rebely, což se bohužel ale změnilo v samotné utrpení a krveprolití. Rebelové se tak začali ve stylu vendety mstít na obyvatelích Konga. Během těchto útoků bandité plenili, rabovali a vraždili Konžany mačetami. Nezřídka se jejich cíli stávali i ženy a děti, které rebelové používali jako sexuální otroky.
„Lidi, které jsme cestou potkali, zabíjeli přímo před mýma očima. Bili je holemi, bodali bajonety a pak házeli těla do řeky,“ vyprávěl tamní šestnáctiletý chlapec, kterého rebelové unesli přímo ze školy společně s jeho kamarády. Mnoho z nich však bylo rebely zavražděno.
Hranice jižního Súdánu se stávají každým dnem cílem několika desítek až stovek uprchlíků z nedalekého Konga, kteří ve skrytu své duše doufají, že zde najdou útočiště a klid. Celý svět jen bohužel tiše sleduje řádění těchto putujících rebelů. Mnohé humanitární organizace působící v Kongu a Súdánu se snaží tuto krizi potlačit a zmírnit. Bez větší pomoci a zainteresování západních zemí však nelze účinně pomoci a krize se jistě bude časem prohlubovat.
Michal Šebek
novinář a publicista, fotograf,
glosátor
« zpět