Dokument Světového pochodu
Podezřele mnoho lékařů vakcínu na prasečí chřipku odmítá… a co my?
Polovina všech lékařů a zdravotníků v Hongkongu si z obav před vedlejšími účinky nenechá píchnout vakcínu proti prasečí chřipce, vyplývá z právě zveřejněného průzkumu. Jeho výsledky jsou poněkud nečekané, tím spíš, že průzkum probíhal v době, kdy Světová zdravotnická organizace povýšila své varování před chřipkou do fáze 5.
Přesto jsou to výsledky srovnatelné s těmi z Velké Británie, kde průzkum odhalil, že 30 procent sester a 50 procent praktických lékařů s očkováním své osoby také nesouhlasí. Ačkoli jsou praktičtí lékaři obvykle v první linii kontaktu s virem, dvě třetiny z těch, kteří vakcinaci odmítají, tvrdí, že nevěří, že je vakcína dostatečně testována, a většina je toho názoru, že se chřipka ukázala natolik slabá, že vakcinace proti ní je zbytečná.
Britská vláda tento postoj lékařů ostře kritizovala s tím, že zbytečně vystavuje zranitelné pacienty zvýšenému riziku. A nasadila osvědčené páky -- oznámila, že se ve chvíli, kdy bude očkovací program zahájen, mohou platy lékařům zvýšit až o 27 tisíc liber (bezmála 783 tisíc Kč), a to na základě návrhu účtovat 7,51 libry za jednu injekci, kterou pacientovi píchnou. Každý praktický lékař v Británii, a je jich podle statistik 33 tisíc, má přitom v průměru 1800 pacientů a jeho současný průměrný roční plat už činí v 107 tisíc liber (3,2 milionu Kč). Je úžasné, jak závratná suma se farmaceutickým firmám stále ještě vyplatí...
Kanadské ministerstvo zdravotnictví mezitím oznámilo, že nehodlá na lékaře a zdravotní personál, který se nenechá proti prasečí chřipce očkovat, nějak tlačit. Otázka povinného očkování zdravotníků má v Kanadě dlouhou historii. Vláda státu Ontario v roce 2002 vyhlásila takové očkování za povinné, nicméně zdravotnické odbory dosáhly toho, že soud tento krok následně zrušil coby nezákonný. Kanadská lékařská asociace chce k tomuto problému zaujmout jednotné stanovisko příští měsíc, nicméně žádné povinné očkování svých členů razit nehodlá. „Každý by měl mít právo odmítnout," prohlásil předseda asociace Robert Ouellet, „pokud si myslí, že mu očkování nepomůže."
To v americkém Massachusetts takovou benevolenci neznají, a tak tamní legislativci právě schválili zákon, podle něhož každému, kdo „se nepodvolí úřadům v mimořádné zdravotnické situaci", tedy kdo se odmítne nechat očkovat proti prasečí chřipce, hrozí pokuta až 1000 dolarů denně a 30 dní vězení. Pokud byste tedy byli v Massachusetts a bylo vám nařízeno nechat se očkovat - a vy byste odmítli - hrozí, že klidně zbankrotujete a ještě navrch skončíte v base...
Czech Free Press
« zpět