Dokument Světového pochodu
Nikdy více Hirošima
Dne 6.8. si lidé po celém světě připomněli smutné výročí z roku 1945, kdy byla svržena atomová puma na město Hirošima a o tři dny později smetla město Nagasaki.
Pietní akce byly využity zároveň k šíření informací o Světovém pochodu za mír a nenásilí a nutnosti jaderného odzbrojení, aby se už nikdy více neopakovala podobná katastrofa.
Mexiko, 6.8. Morelos
V Pillicao de Jiutepec College proběhla panelová diskuse s názvem "Hiroshima never more", kde promluvil mimo jiné např. profesor Pietro Ameglio- autor knihy "Gándhi a občanská neposlušnost".
Itálie, 6.8. Merina di Grosseto
2000 rukou se spojilo v jeden řetěz, aby společně řeklo ne jaderným zbraním. Akce proběhla na pobřeží na pláži v rámci Humanistického festivalu za mír a nenásilí.
"Nebezpečí jaderných zbraní je reálné nebezpečí," řekla Paola Poggi, mluvčí Světového pochodu v Toskánsku. "Odstranění jaderných zbraní je prvním cílem Světového pochodu za mír a nenásilí."
Mosambik, 6.8. Maputo
V institutu Camoes se konala vzpomínková akce k 64. výročí bombardování Hirošimy. Zúčastnili se jí univerzitní studenti i zástupci organizací a hovořil Ivan Andrade- koordinátor Světového pochodu v Mosambiku. Byly zde vystaveny i díla mistra Malagantana, která namaloval pro Světový pochod.
Španělsko, 6.8. Barcelona
V Casa Asia proběhlo setkání různých osobností i zástupců organizací, aby vzdali čest obětem Hirošimy a podpořili Světový pochod za mír a nenásilí. "Aby v budoucnosti nedošlo k podobné katastrofě, musíme jednat dnes," řekl Carles Martin Vilanova, mluvčí Světa bez válek v Katalánsku.
Podobné akce se uskutečnily i v Madridu, Valencii, Malaze, Vigo, Valladolidu, Seville, v Las Palmas a dalších.
Turecko, 6.8. Mount Ararat
Expedice Španělů a Turků dosáhla vrcholu legendární hory Ararat , aby ve výšce 5 000 metrů nad mořem vzdala hold památce obětem katastrofy a posílila globální hnutí, které odmítá všechny formy násilí a uznává lidskou bytost jako nejvyšší hodnotu.
Izrael, 4.8. Tel Aviv
Výročí jaderného výbuchu v Hirošimě si připomněli lidé v Tel Avivu na akci, kterou organizoval výbor Světového pochodu v Izraeli, spolu s Greenpeace. V průběhu odpoledne byly vystaveny fotografie z Hirošimy a promítán film "Modlitby matek". V panelové diskusi, které se zúčastnil Is am Majul, Gideon Spiro z výboru pro jaderné odzbrojení a Sharon Dolev z Greenpeace, zazněla naléhavá potřeba odstranění zbraní na Blízkém východě.
Japonsko, 5. -11.8. Hirošima, Nagasaki
Rafael de la Rubia, mluvčí Světového pochodu byl pozván k účasti Vzpomínkové akce bombardování japonských měst 6. - 11. srpna. zúčastnili se jí delegáti z různých zemí, včetně potomků obětí jaderné katastrofy.
Symbolický akt- 5.8. převzal starosta Wellingtonu Bob Harvey pochodeň z Hirošimy, kterou vezme na Nový Zéland, kde 2. října odstartuje Světový pochod.
7. -10.8. proběhla konference v Nagasaki se zástupci Mayors for Peace i dalších organizací.
Holandsko, 6.8. Amsterodam
Na náměstí v centru Amsterodamu byly vystaveny fotografie z Hirošimy a Nagasaki po výbuchu bomby. V 7 hodin večer si pak mluvčí Světového pochodu v Holandsku a několik dalších zástupců organizací symbolicky lehli na zem, kde zůstali ležet. Akce byla zakončena malým obřadem.
Maďarsko, 6.8. Budapešť
V Budapešti navštívila delegace zástupců Humanistického hnutí a Greenpeace velvyslanectví zemí s jadernými zbraněmi: Rusko, Francie, Velká Británie, Čína, Indie a vyzvala k podepsání petice za odstranění jaderných zbraní. Velvyslanectví Japonska obdrželo květiny a projevy solidarity s obětmi atomových útoků před 64 lety.
Odpoledne proběhla demostrace před budovou Maďarského parlamentu.
Balázs Szigeti, mluvčí Světového pochodu v Maďarsku hovořil o nutnosti nenásilného vědomí, pro které je možné získat inspiraci z nejjasnějších okamžiků v dějinách lidstva.
Argentina 6.8.
Připomínkové akce Hirošimy se konaly v mnoha městech po celé Argentině.
V Buenos Aires proběhla sugestivní divadelní produkce.
V Córdobě si lidé mohli napsat poselství míru na tisíce složených papírových ptáků- jeřábů.
V Mendoze se na náměstí konala společná žádost pro mír i za účasti kapely.
V Pinamar bylo vysázeno několik stromů Ginko biloba- jedny z mála stromů, které zůstaly zachovány po explozi bomb- jako symboly naděje.
Česká republika, 5.8. Praha
V Praze se v předvečer bombového útoku konala vzpomínková akce pod názvem "Zítra Hirošima nezahyne" s účastí významných českých umělců. Na programu bylo autorské čtení poezie a jazzový koncert. Akci podpořila i japonská ambasáda v Praze zapůjčením modelu hirošimského památníku míru a svůj osobní vzkaz do Prahy poslal starosta Hirošimy Tadatoši Akiba.
Itálie, 6.8. Vieste
64. výročí jaderného výbuchu si připomněli i lidé ve starobylém městečku Vieste na poloostrově Gargano, kde právě trávili dovolenou čeští a italští Humanisté. Na nábřeží moře mohli kolemjdoucí lidé zapálit svíčku za oběti v Hirošimě a Nagasaki a obdrželi letáčky s informacemi o Světovém pochodu.
« zpět