Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Policie má zřejmě jen vykonavatele útoku ve Vítkově

18.8.2009 - Halonoviny.cz

Lékařský zázrak: Natálka žije! Vyhráno ale ještě nemá!

OSTRAVA/PRAHA - Policejní akce proti extremistům, kteří pravděpodobně mají na svědomí vražedný útok na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku, by mohl mít vliv na zákaz některých pravicových stran, například Dělnické strany (DS).

Jak jsme již informovali, policie drží ve vazbě čtyři mladé muže, kteří mají nejen k DS, ale i k ostatním nacistickým subjektům blízko. Muže ve věku kolem 25 let kriminalisté obvinili z pokusu o vraždu s rasovým motivem. Soud je poslal do vazby.

Ministr vnitra Martin Pecina potvrdil, že návrh na zákaz DS v brzké době podá. Snad bude u soudu úspěšnější než jeho předchůdce Ivan Langer (ODS), pod jehož vedením nebylo schopno ministerstvo připravit kvalifikované podklady. Ostatně to nebyla jediná negativní vizitka Langerovy práce na ministerstvu.

Místopředseda ODS Langer je dnes již nezajímavou figurou , což jistě dříve či později jeho strana pochopí. Veřejnost samozřejmě mnohem více již několik měsíců zajímá osud dvouleté Natálky, kterou se v noci z 18. na 19. dubna letošního roku pokusila upálit spolu s její rodinou skupina pravicových šílenců, Romy (ale zřejmě všechny národnostní menšiny v ČR) nenávidějící, vhozením zápalných lahví do jejich domu.

Jako o malém zázraku včera hovořila v souvislosti s léčbou popálené Natálky primářka popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava Zdenka Crkvenjaš. Podle ní však oběť žhářského útoku na domek obývaný romskou rodinou čeká v dohledné době nejméně pět dalších operací. Celá léčba pak bude trvat měsíce, ne-li roky. Holčička ale podle odborníků ještě nemá úplně vyhráno. Kdykoli ale ještě můžou nastat život ohrožující komplikace, řekla primářka. Ostravští odborníci na popáleniny při léčbě holčičky využili unikátní metodu transplantace umělé kůže. Natálka je čtvrtý pacient, u kterého jsme tuto metodu použili. Aplikuje se od roku 1996. Kůže má podle výrobce růst s pacientem, řekla Crkvenjaš. Vysvětlila, že umělá kůže dokáže nahradit spodní část lidské kůže. Tu svrchní však musí získat transplantací.

Zatím lékaři transplantovali kůži na 30 procent popálených míst. Dalších 30 procent jejího těla na transplantaci ještě čeká. Natálka utrpěla při požáru popáleniny na 80 procentech těla. Na 60 procentech byla kůže v celé tloušťce spálená a jednalo se o popáleniny třetího stupně. Právě na tyto plochy lékaři potřebují transplantovat kůži. Na 20 procentech těla pak o popáleniny druhého stupně. Třikrát během léčby museli lékaři bojovat s rozsáhlou sepsí, kdy byl stav dítěte velmi kritický.

Ředitel nemocnice Svatopluk Němeček ČTK řekl, že léčba dosud stála více než pět milionů korun. Další náklady se podle něj budou pohybovat v řádech milionů. Tyto peníze by následně pojišťovna rozhodně měla požadovat po pachatelích tohoto zrůdného a barbarského činu, doplnil.

Natálka pravděpodobně bude muset být celoživotně v péči lékařů. Jak jsme již podrobně informovali, minulý týden byla dívenka probuzena z umělého spánku a pozvolna se zotavuje. Lidské zrůdy, které jí a její rodině připravili trpký život, v relativním poklidu čekají na další vyšetřování. Stále více je zřejmější, že tito zabijáci byly ale jen poslušnými vykonavateli rozkazu. Zdá se, že obvinění lidé by nemuseli být ty hlavní osoby, které útok také připravily. Svědčí o tom fakt, že šlo o vysoce profesionální akci s propracovanou logistikou, která vychází z předchozích podobných případů a navazuje na ně, řekl Aktuálně.cz Markus Pape, zmocněnec postižené rodiny.

Halonoviny.cz


« zpět