Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Abychom se vyhnuli budoucí katastrofě, musíme jednat dnes

6.8.2009 - Rafael de la Rubia - Hlavní koordinátor Světového pochodu za mír

6. srpen 1945, HIROŠIMA.

Abychom se vyhnuli budoucí katastrofě, musíme jednat dnes.

6. srpna 1945 v 8 hodin ráno prezident Spojených států Truman nařídil shození první atomové bomby na světě na město Hirošima. 9. srpna 1945 byla potom shozena druhá  atomová bomba na Nagasaki. Během několika sekund byla obě města zničena a tisíce lidí zemřely. V následujících dnech zemřeli další lidé, kteří žili dál od ohnisek exploze, a ještě dnes zbývá několik přeživších, trpících následky radiace, která postihla i následující generace. Několik dní po útocích Japonsko kapitulovalo a potvrdilo tak konec 2. světové války.

Strůjci masakru se jej snažili ospravedlnit tvrzením, že bylo nezbytné přinutit nepřítele vzdát se, abychom předešli většímu zlu. Ale ve skutečnosti toto zvěrstvo vytvořilo ještě větší nebezpečí, protože nukleární hrozba vzrostla a znásobila se natolik, že nyní ohrožuje celé lidstvo.

Spojené státy se snažily udržet si monopol na jaderné zbraně, aby nikdo jiný nemohl vlastnit tak zničující sílu. Nicméně v roce 1949 Sovětský svaz otestoval svou první atomovou bombu. Od té doby vyvinuly jaderné zbraně také Velká Británie, Francie, Čína, Indie, Pakistán a Severní Korea. Existují důkazy, že jaderné zbraně hromadného ničení má také Israel. Ve světě je nyní celkem asi 30 000 jaderných hlavic.

Přestože je povzbuzující, že hlavy USA a Ruska znovu začaly jednat o jaderném odzbrojení, nemůžeme přehlížet, že svět se nachází v rizikovém okamžiku. K nezodpovědným zájmům jaderných mocností a šílenství násilných skupin s možným přístupem k jadernému materiálu menšího rozsahu přidejme riziko náhodného odpálení, které by mohlo vyústit ve zničující konflikt.

Abychom se jaderná katastrofa v budoucnosti již neopakovala, musíme jednat dnes. Musíme vytvořit povědomí o potřebě uvolnit napětí a navázat spolupráci mezi národy.

Spojme síly ve Světovém pochodu za mír a nenásilí, který požaduje:
• globální jaderné odzbrojení,
• okamžité stažení invazních vojsk z okupovaných území,
• postupné a proporční snížení počtu konvenčních zbraní,
• podpisy mezinárodních smluv o neútočení
• a odstoupení vlád od použití války jako prostředku k řešení konfliktů.

Světový pochod za mír a nenásilí apeluje na osobní svědomí každého z nás, je to společný hlas, který musíme zvednout, je to morální návrh a to, co je třeba udělat v těžkém okamžiku, kterým procházíme.

Horor v Hirošimě a Nagasaki nezůstal zapomenut v historii. Obrazy bolesti a absurdní smrti přežívají v povědomí lidí a zároveň posilují naše aspirace ke světu, kde taková krutost již nebude možná.

Dnes vzpomínáme na lidi v Hirošimě a Nagasaki, abychom uctili jejich památku a posílili celosvětové hnutí, otevřené a různorodé, které odmítá všechny formy násilí a uznává člověka jako nejvyšší hodnotu.

Rafael de la Rubia
Hlavní koordinátor Světového pochodu za mír a nenásilí

www.theworldmarch.org


« zpět