Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

USA se stahují z vojenské základny Manta v Ekvádoru

30.7.2009 - Pressenza.org

24.7. zastavily Spojené státy své operace vedené z vojenské základny Manta, situované na pobřeží Ekvádoru, a začaly se definitivně stahovat z tohoto místa, jež okupovaly od roku 1999.

----
Pressenza, Quito, 17/07/2009
Leovani Garcia Olivarez.

V pátek 17.7. se zastavily vojenské aktivity Spojených států na základně. Podle ekvádorského ministra obrany Javiera Ponce bude předána místním úřadům 18. září. Zdůraznil, že zastavení vojenských operací a předání základny za určitou dobu stojí také v dohodě mezi oběma zeměmi.

Pan Ponce také připomněl, že proběhl dialog se zástupci Pentagonu při kterém byly stanovené podrobnosti týkající se předání základny sloužící jako centrum protidrogového dohledu. Padlo také rozhodnutí, že se neobnoví dohoda z roku 1999, která postavení základny umožnila.

Boj proti drogám nicméně nepoleví, neboť Ekvádor má k dispozici šest vrtulníků, čtyři radary a osm rychlých motorových člunů, díky nimž může v této aktivitě pokračovat a zajistit ochranu a národní suverenitu.

K těmto prostředkům můžeme přičíst dvacet čtyři bojových letadel Super Tucanos brazilské výroby, které budou doručené na konci roku.

„Se stažením Spojených států získá Ekvádor suverenitu nad částí svého území, které bylo 12. listopadu 1999, během ekonomické, sociální a politické krize, protiústavně vydáno presidentem Jamilem Mahuadem“, píše oficiální zpráva.

Ekvádorský prezident Rafael Correa odmítl podepsat obnovení dohody týkající se užívání této základny Spojenými státy po dobu dalších deseti let. Z tohoto důvodu musejí cizí síly opustit zemi.

Pressenza.org


« zpět