Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích - Vydání č. 94

23.7.2009 - AKT-INFO

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ:

1 - Izraelští osadníci zaútočili na palestinská území
2 - Navzdory diplomatickému tlaku USA dál podporuje honduraskou armádu
3 - Pákistán varuje před následky amerických útoků v Afghánistánu
4 - Nižší hodnoty IQ souvisí se znečištěním vzduchu v prenatálním období
5 - USA a Indie podepsaly smlouvu o zbraních

1) IZRAELŠTÍ OSADNÍCI ZAÚTOČILI NA PALESTINSKÁ ÚZEMÍ
Na palestinském území izraelští osadníci zničili několik oblastí zemědělské půdy nebo v nich napáchali značné škody. Došlo k tomu při pokračujících útocích na Západním břehu. V pondělí bylo zapáleno přes 1 500 olivovníků. Jiné stromy v úterý osadníci poničili pilami. Podle palestinského farmáře Mohamada Rajaba z vesnice Burin útoky trvají již několik dní: „Pět či šest osadníků kácelo olivovníky. Někteří je podřezávali, jiní je poškozovali ručními pilami. Je to na 200 stromů. Včera jich zapálili ještě asi kolem třiceti. Minulý týden jich spálili tak na dvacet a minulý měsíc lehlo popelem dva a půl akru pšenice.“ Útoky ze strany osadníků jsou pravděpodobně reakcí na prohlášení Izraele, že začne s odstraňováním nepovolené osady, kterou osadníci založili, aniž by měli oficiální souhlas izraelské vlády. Izrael však dále ignoruje výzvy americké vlády, aby zastavil činnosti spojené s novým osídlováním, a nadále ignoruje nabídky Arabů k míru výměnou za to, že dojde k ukončení okupace palestinských území. Ačkoli americký prezident Barack Obama tvrdí, že je proti izraelskému osídlování palestinského území, doposud se nevyslovil pro žádné pozastavení vojenské pomoci v hodnotě miliard dolarů, kterou Spojené státy poskytují Izraeli.
22/7/09

2) NAVZDORY DIPLOMATICKÉMU TLAKU USA DÁL PODPORUJE HONDURASKOU ARMÁDU
Pučem nastolený režim v Hondurasu čelí rostoucímu mezinárodnímu tlaku, aby umožnil návrat vyhnaného prezidenta Manuela Zelaye. V pondělí ohlásila Evropská unie zastavení rozvojové pomoci ve výši 92 milionů dolarů. Tento krok přišel poté, co současný režim nepřipustil návrat Zelaye, ani pokud by došlo k omezení jeho autority a pokud by se vláda podílela na moci. Prezidentské volby by byly navíc posunuty na říjen. Zelaya akceptoval celý tento plán navržený prostředníkem Oscarem Ariasem, kostarickým prezidentem, ale současný honduraský režim prohlásil, že nepřijme návrat Zelaye za žádných podmínek. Poté, co rozhovory ztroskotaly, Arias varoval, že se Honduras ocitl na pokraji „občanské války a krveprolití“. Zelaya přislíbil, že se vrátí, ať už se souhlasem nebo bez něj. V Hondurasu pokračují jeho příznivci v každodenních protestech, které mají vrcholit dvoudenní národní stávkou, jejíž začátek je stanoven na dnešek. V pondělí pochodovaly stovky lidí v blízkosti Honduraského Kongresu. Americká vláda také zvýšila tlak na pučem nastolený režim. V pondělí telefonovala americká ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová nově dosazenému honduraskému prezidentovi Robertu Michelettimu a varovala ho před „dlouhodobými následky“, pokud současné rozhovory ztroskotají. Spojené státy doposud zastavily 18 milionů rozvojové pomoci Hondurasu, nicméně nadále poskytují 180 milionů dolarů. I když Spojené státy zesilují diplomatický tlak na Honduras, jejich slib přerušit vojenské vazby je zpochybňován. List The National Catholic Reporter odhalil, že někteří honduraští armádní důstojníci jsou nadále cvičeni ve Spojených státech.
21/7/09

3) PÁKISTÁN VARUJE PŘED NÁSLEDKY AMERICKÝCH ÚTOKŮ V AFGHÁNISTÁNU
Pákistánská vláda se staví proti rozšiřujícím se americkým útokům uvnitř sousedního Afghánistánu. Podle The New York Times pákistánští představitelé varují, že americké operace v Afghánistánu přinutí vojáky překročit hranice do Pákistánu, čímž dojde k další destabilizaci již tak neklidné provincie Balúčistán. Pákistán prohlašuje, že bude potřebovat více ozbrojených sil pro zvládnutí přílivu bojovníků, avšak vyloučil možnost stažení vojsk z hranice s Indií. The New York Times uvádí, že američtí a pákistánští představitelé zastávají "ostře odlišné" názory na řešení otázky Tálibánu. Pákistán požaduje vyjednávání namísto dalších násilných akcí.
22/7/09

4) NIŽŠÍ HODNOTY IQ SOUVISÍ SE ZNEČIŠTĚNÍM VZDUCHU V PRENATÁLNÍM OBDOBÍ
Nová studie v americkém časopisu Pediatrics poukázala na spojení mezi znečištěním vzduchu, kterému je vystaven plod před narozením, a nízkými hodnotami IQ v dětství. Tím vědci posílili důkazy o tom, že smog může poškodit rozvíjející se mozek. Autoři studie sledovali 249 dětí newyorských žen, které s sebou nosily batoh se skenerem vzduchu po 48 hodin v průběhu posledního měsíce těhotenství. Před nástupem do školy byly potom pětileté děti podrobeny IQ testu. Ty, které byly vystaveny největšímu znečištění před narozením, získaly průměrně o 4 až 5 bodů méně než děti vystavené nižšímu znečištění.
20/7/09

5) USA A INDIE PODEPSALY SMLOUVU O ZBRANÍCH
Spojené státy a podepsaly smlouvu, která by měla být velkým krokem vpřed k prodávání pokročilých amerických zbraní indické armádě. Pakt by mohl přinést veliké výhody americkým firmám jako Lockhead Martin nebo Boeing. Obě firmy soupeří o indický záměr nakoupit 126 multifunkčních stíhačů. Jednalo by se o jeden z největších obchodů se zbraněmi na světě. Prohlášení se očekává kvůli návštěvě americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové v Indii. Zároveň se předpokládá, že Clintonová podepíše dohodu umožnující americkým společnostem prodávat do Indie jaderné reaktory. Indie vedle toho v neděli odmítla americké výzvy k zavedení povinných národních škrtů v emisích oxidu uhličitého.
20/7/09


Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.


« zpět