Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Bezjaderná zóna v Africe

22.7.2009 - Pressenza.org

Organizátoři Světového pochodu v Ghaně dnes jednali s mluvčím parlamentu, který slíbil, že udělá, co bude možné, aby byla ratifikována smlouva Pelindaba.

Smlouva Pelindaba, pojmenovaná po městě v jižní Africe, kde byla dohodnuta, byla sepsána v roce 1996 jako pokus o vytvořní zóny bez jaderných zbraní v Africe.
Smlouvu již ratifikovalo 27 zemí a musí ji ratifikovat 28 zemí, aby vstoupila v platnost. Po ratifikaci by se tak přidala ke smlouvě Tlateloco, která zavedla bezjaderné zóny v Latinské Americe a Karibiku.

Organizátoři Světového pochodu v Ghaně chtějí navrhnout projednání této otázky zákonodárcům a budou usilovat o její podání a včasnou ratifikaci vládou.
Ben Annan prohlásil: "Přestože není pravděpodobné, že by se Ghana v blízké budoucnosti stala jadernou zemí, je smlouva důležitá pro celou Afriku. Zajistila by, aby se všechny africké země zřekly jaderných zbraní a tím by se zabránilo v budování jaderných základen státům, jako třeba USA, v zemích třetího světa.

V minulosti se Jihoafrická republika snažila stát jadernou velmocí a vyvíjela, konstruovala a skladovala svoje zbraně v Pelidabě. Ale po pádu apartheidu se rozhodla jednostranně odzbrojit.

Zdroj: Tisková agentura Pressenza 


« zpět