Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

2009: Rok miliardy hladovějících

21.7.2009 - Pressenza.org

Podle Světového programu potravin OSN způsobuje ekonomická krize nárůst počtu hladovějících na světě o čtyři miliony lidí týdně.

Josette Sheeran, ředitelka Světového programu potravin OSN (UN WFP) upozornila, že kvůli zvyšující se ceně potravin letos vzrostl počet hladovějících lidí o dalších 105 milionů a celkový počet těchto lidí se tak přehoupnul přes jednu miliardu.

Sheeran to oznámila na setkání rozvojových ministrů G8, které požádala, aby navzdory krizi neomezovali pomoc rozvojovým zemím. „Během letošního roku sledujeme, jak počet hladovějících roste o čtyři miliony lidí týdně“, řekla ředitelka SPP.

Slum v Nairobi - Keňa
Kibera - slum v Keni s milionem obyvatel

Organizace potravin a zemědělství OSN (UN FAO) v roce 2008 spočítala, že hlady trpí 963 milionů lidí na světě. SPP potřebuje 6,4 miliard dolarů (4,5 miliard euro) k tomu, aby letos mohla pokračovat ve svých podpůrných kampaních. Dotace ale značně klesly.

Sheeran srovnává tato čísla s objemem ekonomických stimulačních opatřeních, které přijaly rozvinuté země. „Méně než jedno procento z těchto prostředků by mohlo pomoci vyřešit urgentní humanitární krizi, která se ve světě odehrává.“

Kvůli finanční krizi je úroveň dotací na nejnižším bodě za posledních 20 let a lidé v rozvojových zemích si mohou dovolit koupit pouze třetinu toho, co si mohli pořídit před třemi lety, uvádí kalkulace OSN.

Závazek G8

Reprezentantům G8 byl připomenut jejich závazek z roku 2005, že v následujících 5 letech, do roku 2010, věnují na pomoc Africe více než 25 miliard dolarů (10 miliard euro).

Bohužel podle zprávy NGO ONE, vydané minulý týden, se odhaduje, že G8 je od splnění tohoto závazku daleko.

Nejdál od splnění závazku je Itálie, jejíž důvěryhodnost jako předsedající země G8 tím utrpěla. NGO upozornila, že Itálie zatím vyčlenila na rozvojovou pomoc pouze tři procenta toho, co premiér Silvio Berlusconi před pěti lety slíbil.

 

Zdroj: Tisková agentura Pressenza


« zpět