Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Burkina Faso: vládce Moosů pochoduje za mír ve světě

19.7.2009 - Pressenza.org

V pátek 3. července 2009 se ke Světovému pochodu za mír a nenásilí připojil Moogho Naaba Baongo, císař Moosů (většinová etnická skupina v Burkině Faso).

Toto připojení doprovázela podpisová ceremonie, která se konala v královském paláci v Ouagadougou za přítomnosti ministra pro lidská práva Salamaty Sawadogo.

Aktéři Světového pochodu za mír a nenásilí mohou od této chvíle počítat s podporou Moogho Naaba Baonga, který je velmi rád, že se iniciativy může zúčastnit. Jako „přesvědčený bojovník za lidská práva“ se nemohl nepřipojit.

Mír je podle něj něco, co může přinést každý a co vyžaduje každodenní práci. Musí být podporován ve všech činnostech individuálních i kolektivních.

Burkina Faso

Mezinárodní koordinátor Světového pochodu Moukaila Compaoré vidí v tomto připojení ušlechtilé rozhodnutí a také velkou podporu. Salamanta Sawagodo zase ocenil, že Baongo přijal skupinu propagující pochod a takto prokázal, jakou vážnost iniciativě přikládá. Vládce, jenž vždy hlásal mír a nenásilí, nechal během ceremonie číst básěň o míru, kterou sám napsal když v roce 2007 získal na národní úrovni cenu Civipax světového sdružení pro mír.

Světový pochod, který se vypraví z Wellingtonu na Novém Zélandu 2. října 2009, což je datum vyhlášené OSN jako Mezinárodní den nenásilí, projde Burkinou Faso pravděpodobně v listopadu 2009. Ujde vzdálenost 160 tisíc kilometrů během 90 dní. Cílem pochodu bude Punta de Vacas v Argentině, kam dorazí 2. ledna 2010. Podle Moukaily Compaoré „se tento pochod snaží upozornit na nebezpečnou světovou situaci poznamenanou vysokou možností jaderného konfliktu, vrůstajícím zbrojením a násilnou vojenskou okupací některých území“.

TheWorldMarch.org


« zpět