Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Brazilský prezident udělil amnestii nelegálním přistěhovalcům a kritizoval imigrační politiku bohatých zemí

14.7.2009 - Pressenza.org

2. června 2009 brazilský prezident Lula podepsal zákon, který zlepší postavení asi 50 tisíc cizinců, žijících ilegálně v zemi.

Během podpisu prezident kritizoval „neférovou“ proti-imigrační politiku bohatších zemí, které omezují práva uprchlíků. „Nežádáme žádná privilegia pro Brazilce žijící v jiných částech světa. Přejeme si pouze to, aby se s Brazilci, žijícími v cizině, zacházelo stejně, jako my zacházíme s imigranty v Brazílii,“ řekl Lula. Kritizoval „politiku předsudků a diskriminace“, kterou bohaté země aplikují na cizince. „Netolerance a represe proti imigrantům nevyřeší problémy způsobené celosvětovou ekonomickou krizí“, dodal a připomněl, že on sám byl kdysi přistěhovalcem ze severu země, který odcestoval za prací do Sao Paula.

Prehistorická demokracie v Evropě

Brazilský ministr spravedlnosti Tarso Genro dále kritizoval postoj těch zemí, které kriminalizují imigranty už jen za to, že se nacházejí na jejich území. „Demokracie v některých evropských zemích je na prehistorické úrovni“, řekl ministr.

Nový zákon zlepší postavení imigrantů, kteří vstoupili do Brazílie ilegálně, vypršela jím víza nebo se jim nepodařilo získat požadovaný trvalý pobyt v zemi. Podle nového zákona budou mít tito cizinci stejná práva a povinnosti jako Brazilci s výjimkou práva kandidovat na politické posty. Bude jim umožněn přístup k zdravotnictví a vzdělání a budou moci pracovat bez omezení.

Tento zákon modifikuje cizinecký zákoník z roku 1980 a jeho represivní charakter nahrazuje humanitárním konceptem, jak doporučuje OSN.

„Práce a důstojnost pro imigranty jsou odpovědí, kterou Brazílie dává na netoleranci bohatých zemí“, řekl Lula a požádal ministra spravedlnosti o shrnutí zavedených opatření ve prospěch imigrantů, aby je mohl prezentovat na chystaném summitu G8 v Itálii. „Chci ukázat hlavám velkých ekonomik, jak je Brazílie zklamaná jejich přistěhovaleckou politikou.“

Shodou okolností se summit bude konat v jedné ze zemí, jejichž proti-imigrační opatření jsou nejtvrdší. Berlusconiho vláda v Itálii nedávno schválila zákon, který navrhuje vytvoření občanských výborů, které mají udávat přistěhovalce.

ZDROJ: Pressenza


« zpět