Dokument Světového pochodu
Celosvětové výdaje na zbrojení vzrostly za devět let o 45 procent - padly rekordní sumy
Ze zprávy, kterou zveřejnil Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI) vyplývá, že v posledních devíti letech vzrostly výdaje na zbrojení ve světě o 45 procent. Za loňský rok celosvětově vzrostly o čtyři procenta, a dosáhly tak nové rekordní sumy: 1 bilionu 464 miliard dolarů.
Ve zprávě SIPRI stojí, že během osmiletého funkční období amerického prezidenta George Bushe dosáhly vojenské výdaje USA nejvyšší úrovně od druhé světové války. Tomu napomohly hlavně války v Iráku a Afghánistánu, které stály jen Ameriku dalších 903 miliard dolarů z navýšeného balíčku armádních výdajů.
Podle jednoho z hlavních autorů výzkumu institutu SIPRI, analytika Sama Perlo-Freemana, přiměla „válka proti terorismu“ řadu zemí k militarizovanému postoji a tím i k zvyšování nákladu na zbrojení.
Z celkové sumy 1 bilionu 464 miliard dolarů za rok 2008 nejvíce vydaly na zbrojení Spojené státy. Utratily celkem 607 miliard dolarů, což představuje zhruba 42 procent světových výdajů. Na druhém místě je pak Čína, která na zbrojení vynaložila 85 miliard. Za ní následují Francie, Británie a Rusko, které vydalo loni asi 59 miliard dolarů. Čína a Rusko za posledních deset let své armádní výdaje téměř ztrojnásobily.
Zpráva SIPRI se věnuje také jaderným zbraním. Podle ní vlastní přes 23.300 jaderných zbraní osm zemí – USA, Rusko,Čína, Británie, Francie, Indie, Pákistán a Izrael.
V roce 2008 ekonomická krize vojenský průmysl nepostihla. Podle SIPRI v roce 2007 stovka největších výrobců zbraní vydělala zhruba 347 miliard dolarů. Což je nominální zvýšení o 11 procent a reálné o pět procent proti předcházejícímu roku. Asi 61 procent objemu prodeje připadlo 44 firmám z USA, 32 procent pak na západoevropské producenty zbraní. Nejvíc zbraní prodala americká společnost Boeing, která v roce 2007 utržila zhruba 30,5 miliardy dolarů.
SIPRI »
« zpět